01.07.2023

Про Міжнародні заходи у 2023–24 н.р.

card-img

1. Учасники від України

2. Форми проведення Всеукраїнських олімпіадах

3. Участь українських школярів за кордоном у Всеукраїнських олімпіадах

1. Учасники від України

Те питання, яке ще рік-два тому ні в кого не викликало жодних сумнівів, яке було геть очевидним, на разі постає дуже важким для вирішення. Не буду описувати ситуацію, що була колись, достатньо зосередитися на сьогоднішній ситуації.

Перша група. Очевидно, що українські діти, що навчаються в Україні або за кордоном в українських школах мають право виступати за команду України на будь-яких Міжнародних заходах, якщо вони пройдуть відбір на цей захід. Але вже тут ми бачимо певні нюанси. Раніше українських дітей, що проживають за кордоном та навчаються в українських школах, просто не було. Принаймні таких, що претендували на місце в команді на певному Міжнародному математичному змаганні. Зараз ми починаємо до цього звикати. Цей рік деякі навчалися у двох школах одночасно – місцевій (у країні перебування) та українській (онлайн). Деякі з них, не беруся сказати який відсоток, в український школі навчаються суто формально. Це якісь онлайн школи та інші варіації, коли достатньо здавати певні залікові роботи і отримати підтвердження завершення чергового навчального року. Для тих, хто навчався в українській школі повним обсягом, таке суміщення стане складнішим. Багато шкіл відновлюють очне навчання. Чи будуть вони і надалі залишати опцію повноцінне навчання онлайн для тих, хто не повертається і досі, я передбачити не можу. Якщо суміщення стане неможливим, наприклад, воно вимагатиме повернення в Україну, то кількість таких сумісників зменшиться. Ті, хто повернуться, просто будуть брати участь в українських олімпіадах, як українські школярі. Інші перейдуть в другу групу.

Друга група. Це наші українські діти, що вирішили навчатися лише в місцевій школі. Важко зараз передбачити одразу про всіх. Частина вже не планує повернення в Україну до завершення навчання і, напевно, вже будуть вступати в не українські виші. Інші ще можуть повернутися в Україну по завершенні війни. Але станом на зараз, ці учні не прив’язані до жодної української школи. Але мають бажання брати участь в українських олімпіадах і боротися за місце в команді України на Міжнародній математичній олімпіаді.

2. Форми проведення Всеукраїнських олімпіадах

Перше питання, яке виникає, це як проводити Всеукраїнські олімпіади. В теперішніх умовах головним є питання безпеки для учасників та організаторів. Звичайно, що олімпіади – це є форма очного змагання, коли діти змагаються в одному місці в рівних умовах. Так було раніше. Ковід та війна внесли свої корективи. Вибір був таким – відмовитися від проведення олімпіад взагалі на певний час або пристосувати умови їх проведення до ситуації. Нами вже набутий достатній досвід проведення олімпіад онлайн. Зрозуміло, що ці олімпіади і близько не можуть стояти за доброчесністю з очними олімпіадами.

Нагадаємо етапи проведення Всеукраїнських олімпіад.

І етап – шкільні олімпіади взагалі немає жодних питань. Як навчальний заклад захоче так ці олімпіади і проведе.

ІІ етап – районні олімпіади (олімпіади громад). Тут так само все в руках громад, але надто різні люди відповідають за ці заходи в різних громадах. Не варто робити дітей заручниками цієї ситуації. Тому будемо сподіватися, що керівники освіти в громадах зможуть зробити з цих олімпіад для дітей свято, бо для більшості її учасників то буде єдина олімпіада з улюбленого предмету. І навпаки, зараз навіть є тенденція відміни олімпіад ІІ етапу в деяких громадах, тому варто, щоб результати олімпіад ІІ етапи не мали вирішального впливу на подальшу долю потенційного учасника олімпіад.

ІІІ етап – обласні олімпіади. Зрозуміло, що саме ця олімпіаду є головною в країні. Бажано, щоб вона в усіх регіонах була відкритою, тобто участь в ній не вимагає бути переможцем олімпіади ІІ етапу. Саме варіанти цієї олімпіади ми розглянемо нижче.

Варіант 1. В області проводиться очна олімпіада і всі учасники мають прибути на неї в обласний центр.

Варіант 2. В області проводиться очна олімпіада для школярів, що проживають в Україні, а для мешканців області, що тимчасово перебувають за кордоном або в інших областях, утворюється декілька локацій, на яких так само олімпіада проводиться очно.

Варіант 3. В області для усіх учасників проводиться олімпіада онлайн.

Одразу зазначу, що проведення олімпіади за однаковими текстами для частини учасників онлайн, а для частини – офлайн є безглуздим, а тому обговорювати цей варіант не маю жодного бажання.

ІV етап – Всеукраїнські олімпіади. Ця олімпіада за змістом має бути зібранням усіх найкращих школярів з усіх регіонів в одному місці для очного змагання.

Тут можна зрозуміти, що для українців за кордоном, що навчаються в українських школах (фактично чи формально), можлива лише така участь.

Для варіанту 1 доведеться їхати в Україну на ІІІ етап (а за певних умов, можливо, й на ІІ етап також)

Для варіанту 2 треба дістатися до найближчої локації в Україні чи за кордоном.

Для варіанту 3 участь цих дітей нічим не відрізняється від участі інших учасників олімпіади.

3. Участь українських школярів за кордоном у Всеукраїнських олімпіадах

Одразу зазначимо, що участь дітей, що не прив’язані до української школи, одразу викликає, якщо не супротив проти безпосередньої участі, то купу запитань та узгоджень. Зараз в Україні 11-річне навчання, в інших країнах, де зараз навчаються українці, в школі можуть навчатися 11, 12 і навіть 13 років. Ось перше питання, з яким класом порівнювати учня 10 класу німецької 13-річної школи у відповідності до української школи. Крім того, навіть якщо навчання у іноземній школі триває 11 років, як і в Україні (або скоро і в Україні буде 12 річна середня освіта, як і, наприклад, в Англії), то різниця в програмах значуща. Узгодити ці програми фізично неможливо, а тому це принципово унеможливлює формальну участь таких українських учнів в І – ІІІ етапах Всеукраїнських олімпіад.

В мене виникла лише одна ідея, яку хотілося б апробувати 2023–24 н.р. В нас восени зазвичай проводиться так званий відбір на Міжнародні математичні олімпіади. За його результатами відбираються учасники для Румунського Мастерза, ЕГМО, інших заходів, можливе долучення переможців до певних гуртків тощо. Цей захід проводиться для усіх бажаючих і не має розподілу по класах, усі отримують однакові завдання. Ідея була в тому, щоб запросити до цього відбору, як і раніше, усіх українських школярів, не залежно від місця проживання та форми навчання. По завершенні кращих 12 учасників, що не навчаються в українських школах, запросити на ІV етап Всеукраїнської олімпіади. При цьому ці 12 найкращих не мають право виборювати місце на Міжнародні олімпіаді в складі команди іншої країни. Без прив’язки до області, без впливу на рейтинги. Таким чином вони просто боротимуться за право потрапити в команду України на Міжнародну математичну олімпіаду. Усі українські школярі як і раніше змагаються по своїх паралелях і так само найкращі з них намагатимуться потрапити на Міжнародну математичну олімпіаду. Усі покращення та уточнення такого підходу можна було б обговорити по завершені навчального року.

Таким чином ми досягаємо того, що усі насправді найкращі юні математики України виборюють місце в команді. Дивно було б бачити на Міжнародній олімпіаді, як в складі якоїсь іншої команди змагаються потужні українські математики. Ситуація схожа з футболом та іншими видами спорту. В головну команду України мають потрапляти усі найкращі українці без залежності від місця перебування та навчання.

На жаль, я ніяк не можу потрапити для узгодження цього питання в МОН. Усі наведені пропозиції варто було б затвердити та повідомити математичній спільноті напередодні навчального року. Щоб правила проведення олімпіад цього навчального року були затвердженні, відомі та не змінювалися вже протягом року. Але ж на таке треба певний час і він катастрофічно спливає, щоб встигнути все узаконити.

Нагадаю, що усі останні роки попередні очільники МОН щонайменше як на рік відставали від олімпіадних потреб. 

Навесні 2020 року, коли проголосили ковідні обмеження в Україні та світі, МОН просто сховався, наче питань олімпіад немає. А насправді, Міжнародні олімпіади були проведені в режимі онлайн, хоча й перенесені з літа на осінь. Ми без МОНу провели ІV етап Всеукраїнської олімпіади дистанційно, відбір на Міжнародну олімпіаду і Україна змогла взяти участь в Міжнародній олімпіаді. Цей рік лише математики та інформатики спромоглися все провести. 

На 2020–21 навчальний рік МОН миттєво заборонив проведення будь-яких олімпіад і швиденько занесли це в Положення про олімпіади (от би і зараз таку оперативність), тому ми завдяки університетській спільноті провели дистанційно ІІІ, ІV етапи Всеукраїнської олімпіади, відбір на Міжнародну олімпіаду і Україна знову взяла участь в Міжнародній олімпіаді. Цей рік вже Україна взяла участь в Міжнародних олімпіадах по 4-х предметах: математика, інформатика, фізика та хімія. 

На 2021–22 навчальний рік МОН вже дозволив проведення олімпіад онлайн з можливістю і скасування деяких етапів. Безумовно, що чиновники зазвичай вирішили ці олімпіади або скасовувати, або проводити онлайн, що геть не відповідало духу олімпіад. А далі почалася війна… Ми знову зробили все, щоб наші діти взяли участь в Міжнародній олімпіаді в очному режимі.

Цей рік ми веземо команду спонсорським коштом на 64-ту Міжнародну математичну олімпіаду і це дуже і дуже важко. Так і зараз, якщо за літо не буде все узгоджено, то доведеться вирішувати критичні моменти і змінювати «правила гри» вже під час навчального року. Чим далі буде відкладатися вирішення цього питання, тим гірша ситуація буде складатися для наших найкращих юних математиків.

А тому висновок на зараз такий. Ми будемо проводити десь в листопаді відбір на Міжнародні математичні олімпіади, принцип формування учасників на престижні Міжнародні заходи не зміниться. А от все інше – під великим питанням. Якщо вдасться щось з’ясувати в МОН, то ми миттєво вам повідомимо. А допоки, я не знаю яку пораду дати усім учням, що не навчаються в українських школах.

Слава Україні!

Героям слава!

Смерть ворогам!

2
Додати коментар
Дмитро 09.08.2023, 02:51
Чи вірно я зрозумів, що 11 класнику в Україні за місце в команді доведеться змагатися з 12-ти і 13-ти класниками із-за кордону? З тими хто закінчив в Україні 11 клас і потім пішов в 12 або в 11 клас за кордоном? І яким ще й не треба "втиснутись" в квоти/відбори на 3му етапі та бігати постійно в укриття і жити під обстрілами?
Ірина 09.08.2023, 02:51
Доброго дня! Будь ласка допоможіть мені. Моя дитина не пішла у місцеву школу чи українську, але вона моє математичні здобутки і хоче виступити за Україну. Тобто на данний момент моя дитина не навчається у жодній школі, чи може вона виступати на олімпіаді зі сторони України?