25.02.2025

Всеукраїнський турнір математичних боїв імені академіка Ляшка (2006 - ...)

card-img

Історія виникнення

Основу нашої команди, що з 2004–2005 н.р. почала розвиток математичного олімпіадного руху в Києві, складали і найкращі вчителі математичних навчальних закладів Києва, і викладачі та студенти Київських вишів, здебільшого Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Ці студенти приїхали на навчання з усіх куточків України. Саме тому виникла ідея організувати змагання для усіх найкращих юних математиків України. 

У Першому Всеукраїнському турнірі, що відбувся восени 2006–2007 н.р., в двох лігах брали участь усього лише 14 команд, при цьому 10 з них представляли місто Київ. Були сумніви, чи витрачати кошти та зусилля на проведення такого заходу, який міг стати «філією» аналогічного Київського турніру. Але стало зрозумілим – «якщо не провести перший такий турнір, то ми вже не проведемо ні другий, ні третій». І час показав, наскільки ми були праві.

Розвиток змагання

З року в рік турнір набував все більшої і більшої популярності, подекуди кількість команд перевищувала 30. У ті роки доволі важко було з вирішенням багатьох питань – місце проживання не київських команд, харчування учасників, місце проведення змагань, пошук спонсорів тощо. Було перепробувана багато різних варіантів, поки ми не зупинилися на проведенні турніру на базі Українського фізико-математичного ліцею КНУ ім. Шевченка. 

Майже усі члени команди України на Міжнародних математичних олімпіадах брали участь в цих турнірах зазвичай не один раз. Загалом, якщо в області з’являлася талановита дитина з певними амбіціями, то вона за допомогою своїх вчителів та рідних мала змогу приїхати на змагання. Так само і вчителі, які хотіли дати більше різних можливостей для своїх учнів, намагалися привозити дітей. Це єднало представників різних міст та областей, які спілкувалися, допомагали один одному, розвивалися і в математичному і в людському розумінні. Організатори турніру намагалися покращувати з року в рік умови перебування, знаходити спонсорів для пошуку гарних призів, зменшення витрат тощо. 

За ці роки в турнірі брали участь представники усіх областей України, з деяких областей то були поодинокі виступи, але вже склався кістяк з деяких областей, які намагаються возити команди або окремих учасників на постійній основі. Хоча в теперішніх реаліях то геть не просто. Це представники Одеси, Чернівців, Львова, Харкова, Кременчука. Зрозуміло, що без учнів провідних математичних навчальних закладів з Києва, які є постійними учасниками,– ліцеї Лідер, УФМЛ, ПНЛ 145, № 208, Русанівський, Наукова Зміна – важко уявити собі Всеукраїнський турнір. 

У перші роки проведення турнір тривав 8 днів:

1 день. Заїзд, відкриття, математичний занзібар (карусель).

2 день. Усна командна олімпіада.

3–4 дні. 1-й та 2-й математичні бої. 

5 день. Вихідний.

6–7 дні. 3-й та 4-й математичні бої. 

8 день. Усна особиста олімпіада, закриття, роз’їзд. 

Як і в Київському турнірі, спочатку він проводився в двох лігах – старша (учні 10 – 11 класів) та молодша (учні до 9 класу включно), який надалі став проводитися у трьох лігах. Кожна команда складалася з 6 учнів, або з одного навчального закладу чи регіону, або утворювалися збірні команди. 

За весь цей час турнір не був проведений рівно 2 рази. У 2012 році було сплановане його проведення на базі УФМЛ на осінніх канікулах. Але політики започаткували восени 2012 року вибори в Верховну раду України, при цьому для їх проведення масово залучали навчальні заклади, зокрема і УФМЛ. І канікули із-за того в школах зсунули замість традиційного терміну від неділі до неділі зробили від четверга до середи. Проводити турнір на канікулах стало неможливим, а не на канікулах – так само, бо в УФМЛ навчалися свої школярі. Орендувати для проведення якійсь табір, готель було надзвичайно дорого в сенсі проживання та харчування, ні діти, ні організатори в той момент на таке були не здатні. Тому на превеликий жаль, турнір взяв річну перерву. 

Вдруге турнір не був проведений у воєнному 2022 році, але про це вже розповідь нижче. 

З сезону 2008–2009 н.р. Всеукраїнський турнір математичних боїв носить ім’я академіка Івана Івановича Ляшка, що був разом з Віктором Глушковим засновником факультету кібернетики в КНУ ім. Шевченка – першого подібного факультету на теренах колишнього СРСР. 

Сучасний стан

В певний момент команди з регіонів натякнули, що турнір чудовий, але триває трохи задовго, з урахуванням дороги діти витрачали повні 10 днів задля участі в ньому. Тому в проведенні турніру відбулися зміни і тепер він триває 6 днів. 

1 день. Заїзд, відкриття, математичний занзібар (карусель).

2 день. Усна командна олімпіада.

3–5 дні. 1-й, 2-й та 3-й математичні бої. 

6 день. Усна особиста олімпіада, закриття, роз’їзд. 

Ми відмовилися від дня відпочинку, і довелося скоротити кількість боїв, бо без перепочинку – це стало надмірним навантаженням. Як завжди команди складаються з 6 учасників (хоча бували і виключення) і турнір проводиться в молодшій лізі (МЛ – учні до 8 класу включно), середній лізі (СЛ – учні 9 класу) та старшій лізі (СтЛ – учні 10–11 класів). 

До епідемії ковіду в змаганнях щороку брали участь плюс-мінус 30 команд, рекордом став рік, коли було 32 команди, більшу кількість в принципі розмістити в УФМЛ неможливо. Але з часів ковіду та гарячої фази війни кількість учасників стала зменшуватися з природних безпекових міркувань. Батьки та вчителі мали наважитися на таку подорож своїх дітей. Але турнір проходив і в ці роки з певним відсотковим збільшенням учасників з Києва, але він вижив і буде продовжувати існувати.

Навіть в найважчому 2022 році ми спланували його проведення, але як раз на осінні канікули шалено збільшилися обстріли Києва нелюдями і геть усі учасники з регіонів відмовилися від участі, бо навіть дорога буле небезпечною. У 2023 та 2024 роках турнір був проведений і відбувається збільшення учасників, що є гарним знаком. 

Хронологія

0
Додати коментар