Всеукраїнська літня математична школа «Математичний олімп» (2015 – …)

Історія виникнення
Починаючи з далекого 1963 року на теренах колишнього СРСР почали створюватися республіканські фізико-математичні школи-інтернати, то Київська фізико-математична школа була однією серед перших. В школу мали змогу вступити учні з будь-якого регіону України, а також Молдови, але цей вступ був дуже непростим. Спочатку треба було пройти випробування на рівні області, після цього кращі здавали регіональні іспити. Переможці регіональних випробувань вже отримували запрошення на фінальний вступ. Також на фінальний вступ запрошували учасників тогочасних республіканських олімпіад. Саме так в далекому 1977 році як призер республіканської олімпіади від Київської області я приїхав на іспити в КФМШІ при Київському державному університеті імені Тараса Шевченка. Разом зі мною на 120–130 місць претендували біля 1000 вступників.
Завдяки чіткій структурі відбору, відсутності альтернатив для дітей з регіонів, якісному складу викладачів математики та фізики Київська фіз-мат школа стала однією з найкращих в СРСР за своїми здобутками.
На жаль, більшість чинників, що сприяли розквіту КФМШІ, в період розпаду СРСР та становлення незалежної України, стали втрачати свій вплив. З’явилися фізико-математичні школи майже в усіх обласних центрах України, безпекова ситуація в Україні була не найкращою, щоб батьки з легкістю зголосилися відпустити дитину в 13–14 років в далекий Київ, статки більшості родин були доволі обмеженими тощо. Все це сприяло тому, що набір учнів в Українському фізико-математичному ліцеї (УФМЛ) Київського національного університету імені Тараса Шевченка став не таким сильним, як то було колись.
Щоб учням, що прибули з різних куточків України з різним рівнем підготовки, особливо математичної, стало легше адаптуватися при навчанні в УФМЛ, виникла задумка провести двотижневу літню школу для надолуження «освітніх втрат». Така була ідея. Але подібних літніх зборів було не так і багато в Україні, а тому на ідею зібратися та позайматися математикою два тижні в серпні відгукнулися не лише ті, в кого математика була не найвищому рівні, а й такі, які хотіли покращити свої і без того непогані знання. Так вже в перший рік, коли були набрані учні 8 та 9 класів, групи в кожному класі поділилася на 2 – для тих, хто планував підвищити свій рівень та на тих, хто хотів знати математику більше ніж в шкільній програмі. Так виникла ідея розповідати і олімпіадну математику під час літньої школи. Ця подія відбулась в серпні 2013 року, і вона стала прототипом наступних літніхматематичних шкіл на базі УФМЛ.
Наступного року в серпні 2014 року зібралися учні УФМЛ, які навчалися в 8–11класах. І олімпіадна тематика занять стала основною. При цьому до учасників цих занять стали долучатися поодинокі учні не з УФМЛ.
Розвиток змагання
Ці два роки проведення підготовки учнів для подальшого навчання в УФМЛпідштовхнуло нас до того, що, можливо, її варто проводити для усіх бажаючих поліпшити свої математичні математику. Таким чином з серпня 2015 року почався відлік Всеукраїнських літніх математичних шкіл, до участі в яких були запрошені усі бажаючи, які наступного навчального року навчалися в 5–11 класах. Для цього було треба лише заповнити реєстраційну форму і своєчасно прибути на заняття.
Щороку школа набувала все більшої популярності на теренах України, і до часів ковіду кількість учасників сягала такої величини, що гуртожиток, їдальня та аудиторії працювали з максимально можливим навантаженням. Зазвичай, учасники, що вперше брали участь у Всеукраїнській літній математичній школі, намагалися записуватися неї і наступні роки. Так само і лектори, які набували досвіду викладання, намагалися ставати лекторами щороку надалі.
З літа 2018 року школа стала називатися «Математичний олімп».
Ковід суттєво вплинув на суспільне життя в усьому світі. Влітку 2020 року учні, що вже не уявляли свого життя без літньої школи, попросили, щоб вона не зникала з календаря. Тому вона повністю була проведена онлайн. Відтоді літня школа працює в двох форматах – основна частина офлайн, але для частини учасників, якщо їх набирається достатня кількість, літня школа проводиться онлайн.
Сучасний стан
Станом на зараз ВЛМШ «Математичний олімп» є дуже очікуваною в математичному олімпіадному календарі. В травні на сайті з’являється реєстрація для усіх бажаючих, яка завершується десь в середині липня. Після цього формуються групи в кожному класі від 5-го до 11-го. Традиційно групи 10 та 11 класу формуються разом. Окремо йде реєстрація для учасників літньої школи, які б хотіли займатися лише онлайн. Якщо в одній паралелі або двох сусідніх паралелях збирається достатня кількість, то відкривається група онлайн. Паралельно підбираються старші по паралелях в кожному класі, які готують завдання для лекторів, і підбираються лектори.
В перший день приблизно о 12:00 проводиться знайомство–зустріч учасників ВЛМШ та їхніх батьків з лекторами та організаторами літньої школи, з керівництвом УФМЛ, спонсорами тощо. Після цього ще до обіду для учасників ВЛМШ проводиться вступна олімпіада. За результатами цієї олімпіади учасники літньої школи діляться на групи всередині кожної паралелі. Впродовж олімпіади а обіду продовжується зустріч батьків з організаторами. По обіді – батьки відбувають додому, а літня школа починає жити буденним робочим життям і проводиться перше заняття.
Далі щодня для учнів від 10 ранку до обіду проводяться заняття. Крім того, учні мають знаходити час, щоб щоденно здавати домашні заняття – кращого засобу перевірити ефективність навчання ще не придумали. Усі інші дні по обіді життя в літній школи вирує і є надзвичайно різноманітним. Це й продовження занять, інші математичні розваги – математичні бої, занзібари, квести, спортивні та інші творчі змагання. Перелічити все дуже важко, бо щороку з’являються нові цікаві ідеї, які чудово реалізуються нашими вихователями, лекторами та учасниками.
В передостанній день проводиться заключна олімпіада або випускний іспит, де учні мають певним чином показати, наскільки гарно вони опанували програму літньої школи. По обіді проводиться нагородження сертифікатами учасників, а також дипломами та призами за різноманітні інші змагання, що проводилися впродовж літньої школи.
В останній день заняття тривають до обіду, після чого – прощання з друзями, лекторами та роз’їзд по домівках.
Хронологія
