Участь команди України в Міжнародних математичних змаганнях (2011 – …)

Історія виникнення
Вперше команда України під нашим керівництвом поїхала на Міжнародну математичну олімпіаду (ІМО) у 2007 році. Перші два роки лідером команди був Сергій Торба, який, на жаль, майже нічим не ділився в сенсі вражень, подій, бесід з нами. На будь-які запитання, «як там було», відповідав, що «все нормально». У 2009 році на ювілейну 50-ту ІМО Україна вже поїхала в складі 4-х керівників. Лідером став Богдан Рубльов. Відтоді стали зрозумілими дві важливі речі.
Перше. Міжнародні змагання не обмежуються лише ІМО, є багато цікавих, престижних інших змагань, як регіональних, на які запрошувалися до участі представники, що об’єднувалися за територіальним принципом (Балтійська олімпіада, Балканська, Середньоєвропейська тощо), так і світових, куди могли бути запрошеними представники звідусіль.
Друге. Зазвичай більшості наших учнів, що вибороли своє місце в команді на ІМО, не вистачає досвіду участі в міжнародних змаганнях. Вони мають певну специфіку – дорога, місцевий час, вода, їжа, життя в готелі чи гуртожитку поруч з іноземними колегами, харчування у великому натовпі тощо. Не дарма, що здебільшого усі учасники, які брали участь в ІМО не один раз, покращували свої здобутки.
Як висновок, представники України на ІМО стали активно спілкуватися з іноземними колегами та дізнаватися, до яких заходів нам варто та можна долучитися. Найпрестижнішим з цих змагань на той час був Romanian Master of Mathematics (RMM). На жаль, ми не встигли своєчасно домовитися з представниками Румунії щодо нашої участі в 2010 році, але вже з 2011 року команда України стала постійним учасником RMM. Це була «перша ластівка», далі була EuropeanGirls’ Mathematical Olympiad (EGMO), де ми стали однією з перших 16 європейських (19 світових) країн, які взяли в ньому участь та стали постійними учасниками.
Розвиток змагання
Ну й надалі ми постійно шукали можливість потренувати наших учнів, при цьому не лише найстарших класів. Але далеко не усі такі заходи є безкоштовними, тому завжди треба порівнювати такі параметри, як вартість та якість заходу. Вартість визначається оргвнеском за участь та дорогою, а якість – цікавістю запропонованих задач, складом країн-учасниць, умовами проведення тощо.
Крім того з часів ковіду деякі змагання спробували своє проведення онлайн і частині з них це дуже сподобалося, що вони й лишилися в форматі онлайн. Перевагою цього формату є мінімальні витрати та можливість задіяти більше учасників від України. Але недоліків не менше – треба встановлювати засоби спостереження, треба перевіряти роботи та перекладати їх англійською, за відсутності координації – довго очікувати остаточних підсумків, ну й втрачається можливість подорожі для учасників, спілкування з однолітками з різних країн світу, фактично то як одна з численних олімпіад в Україні.
Довгі роки RMM та EGMO були єдиними змаганнями, де ми брали участь на постійній основі. Але ми продовжували цікавитися і іншими змаганнями, особливо регіональними в Європі. На жаль, правила участі дозволяли Україні там брати участь лише як гостьовій команді, яку мали запросити організатори. На жаль, Україна далеко не для усіх організаторів була в пріоритеті. Тому часто-густо наші прохання не задовольнялися. В різні роки ми долучалися до таких заходів:
RMM проводиться в Румунії, Україна бере участь щороку;
EGMO проводиться в різних країнах Європи, Україна бере участь щороку;
Білоруська республіканська олімпіада (BLRO) (перестали брати участь після повної узурпації влади диктатором лукашенком);
International Zhautykov Olympiad (IZO), проводиться в Казахстані (перестали брати участь після гарячої фази війни з росією, бо учасники цієї країни залишилися там під своїм прапором);
European Mathematical Cup (EMC) проводиться онлайн хорватськими математиками;
Чесько-Польсько-Словацько-Австрійський турнір (CAPS), що останні роки проводиться в Відні і Україна стала постійним гостьовим учасником;
Middle European Mathematical Olympiad (MEMO) проводиться країнами центральної Європи, Польща, як організатор запросила нашу команду;
Baltic Way (BW) проводиться країнами басейну Балтійського моря, Естонія, як організатор запросила нашу команду.
Junior Balkan Mathematical Olympiad (JBMO), проводиться однією з балканських країн, Україна бере участь як гостьова команда.
Впродовж цих років школярі України епізодично брали участь і в інших змаганнях, або як офіційна команда України, або як представники певних регіонів або окремих навчальних закладів. Це й International Mathematics Competition (IMC), що зазвичай проводиться в азійських країнах або Болгарії, Final Mathematical Cup (FMC) проводиться Македонією, Польська національна олімпіада тощо. Але вони не стали традиційними, тому ми не будемо пригадувати тут такі події.
Сучасний стан
На початку кожного року ми складаємо графік Міжнародних математичних заходів, які для нас є цікавими та корисними з точки зору участі представників України. Ті з них, що вписуються в графік, ми пробуємо вписати в свій календар, якщо країни організатори не проти нашої участі і фінансова складова участі нам посильна. Зрозуміло, що чим більше в нас є спонсорів, благодійників, тим ширші наші можливості, бо навіть дорога в сучасних умовах є доволі дорогим задоволенням. Очевидно, що ми запрошуємо взяти участь в змаганнях за прозорим спортивним принципом, а тому просто перекладати усі витрати на родини, буде не чесно і не порядно. Тут у витратах ми завжди шукаємо золоту середину, де родити витрачають лише невелику частину загальних витрат. Вже у попередньому пункті стає зрозумілим, в яких саме змаганнях ми б із задоволенням брали участь.
Ось наші плани на 2024–25 н.р. у хронологічному порядку. Перші заходи вже відбулися.
Baltic Way
14 – 18 листопада 2024 р.
Проводиться по черзі в кожній з країн-засновниць. Цього року в Тарту (Естонія). Команда-господар запросила команду України як гостьову країну. Команда складається з 5 учасників та 2 керівників. Витрати – лише на дорогу.
Олімпіада проводиться в 1 день, як командне змагання. Кожна команда впродовж 4-х годин розв’язують 20 задач, по 5 кожної тематики – алгебри, геометрії, комбінаторики та теорії чисел.
European Mathematical Cup
15 грудня 2024 р.
Організатори – Хорватська спілка математиків. Відкрита для учасників з довільної країни. Проводиться окремо в кожній країні для своїх учасників в двох категоріях, Junior та Senior. Цього року від України в заході брали участь 10 в категорії Junior та 8 в категорії Senior. Олімпіада – безкоштовна.
Олімпіада проводиться в 1 день, учасники розв’язують по 4 задачі за 4 години.
Romanian Master in Mathematics
10 – 15 лютого 2025 р.
Проводиться щороку в Бухаресті (Румунія). Олімпіада не має обмежень за регіональним принципом, але участь відбувається лише за запрошенням. Організатори спочатку позиціонували цю олімпіаду як випробування для найсильніших країн за результатами ІМО. Команда складається з 4 основних учасників та за додаткову оплату 2 додаткових. Оплата за команду 500 євро, за кожного додаткового учасника ще по 500 євро. Також додаються витрати на дорогу.
Олімпіада в форматі ІМО. 2 дні, 3 задачі на 4,5 години.
European Girls’ Mathematical Olympiad
11 – 17 квітня 2025 р.
Проводиться в різних країнах. Цього року в Приштині (Косово). Відкрита для усіх країн, але неєвропейські країни беруть участь поза конкурсом. Їх учасниці отримують медалі після визначення меж балів за результатами офіційних учасниць. Також ці команди не беруть участь в офіційному командному заліку.
Команда складається з 4 дівчат та 2 керівників. Витрати лише на дорогу.
Олімпіада в форматі ІМО. 2 дні, 3 задачі на 4,5 години.
CAPS (Чесько-Австрійсько-Польсько-Словацький турнір)
16 – 19 червня 2025 р.
Проводиться останні роки в Австрії, в університеті біля Відня. Організатори вже 3 роки поспіль запрошують Україну долучитися до змагання в якості 5-го учасника. Команда складається з 8 учасників та 2 керівників. Серед учасників мають бути щонайменше 2 дівчинки. Витрати лише на дорогу.
Олімпіада в форматі ІМО. 2 дні, 3 задач на 4,5 години.
Junior Balkan Mathematical Olympiad
24 – 29 червень 2025 р.
Проводиться по черзі в кожній з країн-засновниць. Цього року в місті Струга, Північна Македонія. Команда господар чергового змагання може запросити декілька гостьових країн за погодженням з іншими країнами. Команда складається з 6 учасників 2 керівників. Окрім витрат на дорогу є оргвнесок по 500 євро за кожного учасника 500 євро, та по 700 євро за кожного керівника. Учасники мають бути не старші 15,5 років на день 1-го туру.
Змагання в 1 день по 4 задачі на 4 години.
International Mathematical Olympiad
10 – 20 липня 2025 р.
Проводиться в різних країнах. Цього року в Саншайн-Кост (Австралія). Відкрита для усіх країн. Команда складається з 6 учасників та 2 керівників.
Учасники розв’язують кожного з двох днів 3 задачі впродовж 4,5 годин.
Middle European Mathematical Olympiad
25 – 31 серпня 2025 р.
Проводиться по черзі в кожній з країн-засновниць. Цього року в Хемніці (Німеччина). Команда господар запросили Україну в якості гостьової команди. Команда складається з 6 учасників та 2 керівників. Учасники не можуть бути учасниками ІМО. Витрати лише на дорогу.
Змагання триває 2 дні: перший день – індивідуальне змагання впродовж 5 годин, другий день – командне змагання впродовж 5 годин.
Хронологія


