Осінній відбір команди України на Міжнародні математичні олімпіади та турніри (2012 – …)

Історія виникнення
Коли ми почали шукати різні Міжнародні змагання, до яких учасники від України могли та хочуть долучитися, то одразу постало питання – а хто саме має право потрапити в склад команди України. Тим паче, що з розвитком нашого партнерства в Україні та за її межами, фінансові умови участі суттєво змінилися. У перші роки ми, як організатори команд на RMM та EGMO, могли покрити до половини усіх витрат за рахунок спонсорських коштів, решта лягала на плечі родин та/або навчальних закладів. Але попри певні витрати, бажаючих потрапити в команди України на престижні змагання ставало дедалі більше. На перший RMM з участю України в 2011 році ми запросили кращих на наш погляд учнів з 11-го класу за результатами останньої Всеукраїнської олімпіади. Проблема була в тому, що RMM проводився в лютому, а остання Всеукраїнська олімпіада – майже за рік, в березні 2010 року. Чудово було зрозуміло, що за рік надто багато в змінюється в рівні підготовки. Тому було прийняте рішення діяти за регіональним принципом. На той рік найвищим був рейтинг Харківської області, їм було запропоноване 3 місця (Хрущов, Тєплова та Лійко), Києву, як другому за рейтингом, запропонували 2 місця (Ківва Б., Руденко), та третя за рейтингом команда Львівської області отримала ще одне місце (Білий). Хоча представники Харкова, як завжди, вимагали собі 4 з 6 місць в команді, але ми залишили перше рішення в силі. Ми виявилися правими, бо за підсумками золото виборов представник Києва, 2 бронзи завоювали представники Харкова та Львова. Решта лишилися без медалей. Вже тоді стало зрозумілим необхідність введення певних чинників при визначені команд, але ця справа відклалася з незалежних від нас причин.
Восени 2011 році міністром освіти став проросійський викормиш табачник і він з невідомих причин прибрав на півтори року нашу команду від керівництва Всеукраїнськими олімпіадами. До керування прийшла стара команда, про справи якої і без того занадто багато вже було нами сказано. Тому тут просто зазначимо, що участь в Міжнародних заходах, окрім ІМО, їх геть не цікавила, бо там треба було докладати багато власних зусиль та фінансових витрат.
Таким чином на заходи у 2012 році RMM та EGMO ми відібрали кращих учасників з Києва, а тому й виступ звичайно, що був не таким, якби ми дійсно зібрали кращих з усіх регіонів України. Зокрема, в команду на EGMO не потрапила МитрущенковаГанна з Донецька, яка була явним фаворитом серед дівчат і в той рік потрапила навіть на ІМО.
Для участі в RMM та EGMO у 2013 році ми започаткували в Києві окремий відбір на ці змагання, який і провели в грудні 2012 року. Зареєструватися та взяти участь в ньому могли усі бажаючі. Саме цей перший відбір і став фактично першим офіційним відбором на Міжнародні змагання. Він був проведений з двох турів, на яких учасники розв’язували 4 задачі впродовж 4 годин. Кращі 6 в загальному заліку представляли Україну на RMM, а кращі 4 дівчини – на EGMO. Організаторам цих заходів було не дуже важливо, що на той момент наша команда поки не керувала, вони зверталися до тих керівників, хто привозив команди перед тим. Тому з легітимізацією команд проблем не було, але знову варто зазначити, що при всеукраїнському відборі команда напевно була б сильнішою та могла б показати кращі результати.
Навесні 2013 року ми повернулися до керуванням Всеукраїнськими олімпіадами та командою України на ІМО. І саме з осені 2013 року ми вже офіційно назвали цей захід «Відбір на Міжнародні математичні олімпіади» або «Осінній відбір на ММО».
Розвиток змагання
Декілька років міжнародні змагання, в яких брала участь команда України, були RMM та EGMO. Але також з’явилися короткочасні збори команди України, де впродовж 5–10 днів група учнів щодня по 6–8 годин активно займалася із запрошеним лектором чи лекторами. Як видно й тут треба було відбирати кращих. А коли до зборів стали долучати і учнів 8–9 класів, то до відбору на ММО стали запрошувати і учнів цих класів. І хоча збори для молодших невдовзі припинилися, традиція участі учнів 9, а інколи і 8 класів, зберіглася. Це дало змогу найкращим учням раніше повірити в себе та перевірити свої здібності в змаганнях найвищого рівня. Якщо «до нашої ери» нерідкими були випадки участі найкращих в двох ІМО, і геть рідкими – вбільшій кількості, то починаючи з 2015 року, ми маємо 4-х таких мільтімедалістівІМО: Антон Тригуб, Нхок Тхай Шон Нхо, Федір Юдін та Ігор Пилаєв.
Надалі стали з’являтися і інші престижні міжнародні змагання, короткочасні збори, літні та зимові школи тощо. Для RMM та EGMO вибір учасників строго визначається результатами цього відбору. До початку інших заходів встигаєвідбутися Всеукраїнська олімпіада, а тому учасники відбираються з урахуванням результатів усіх змагань.
На офіційному відборі команди України на ІМО, який проводиться навесні, ми проводимо 4 тури у форматі ІМО, тобто в кожному турі учні розв’язують 3 задачі впродовж 4,5 годин. За таких умов у кожному турі з 4-х тематик математичних олімпіадних задач – алгебри, геометрії, теорії чисел та комбінаторики – в кожному турі присутні 3. Тобто деякі з учасників відбору можуть не побачити задачу своєї «улюбленої тематики». Тому з самого початку проведення осіннього відбору, в основу був покладений принцип 4-х задач в кожному турі, щоб задача кожної з тем була присутня. Починали ми з 4-х турів відбору, що тривав 6 днів – 2 тури відбору, апеляція перших двох турів, ще 2 тури відбору та апеляція останніх двох турів відбору. Надалі ми скоротили цей термін до 4-х днів: 3 тури відбору та апеляція по усіх трьох турах.
Станом на зараз відбір проводиться у 3 тури в одній віковій групі. В кожному з турів учасникам треба розв’язати 4 задачі впродовж 4-х годин. До гарячої фази війни цей відбір проводився очно в Києві. З лютого 2022 року відбір на ММО проводиться в різних локаціях – дві в Україні (Київ та Львів) та ще дві за кордоном (Англія та Польща).
Приблизний порядок денний відбору на ММО.
1 день. Заїзд, ознайомлення з умовами проведення.
2 день. Перший тур відбору.
3 день. Другий тур відбору.
4 день. Третій тур відбору.
5 день. Апеляція (онлайн чи офлайн), роз’їзд.
Кращі з учасників за результатами відбору мають можливість взяти участь в RMM(від 4 до 12 учасників), кращі 4 дівчини – на EGMO. Стосовно інших змагань – результат відбору на ММО є одним з вагоміших при прийнятті остаточно рішення стосовно складу команди.
Хронологія
Дуже цікавим виявилося порівняти результати осінніх та весняних відборів. В разі рівної кількості балів розподіл по місцях відбувався за критеріями.


