28.04.2025

Команди України на літніх Міжнародних олімпіадах

card-img

1. Команда України на ІМО

2. Команди України на CAPS, JBMO та MEMO

1. Команда України на ІМО

Як це відбувається протягом усіх років, коли наша команда опікується Всеукраїнськими олімпіадами, команда України на ІМО відбиралася на спеціальному змаганні, яке так і називається: «Відбір команди України на ІМО». Зауважу, що не все ці роки було геть просто з цим. В старому Положенні фігурував пункт, що в разі не проведення «Відбору на ІМО» в команду України потрапляють перші 6 учасників за результатами Всеукраїнської олімпіади, що виступали за 11-й клас. Цей пункт був просто наче червона ганчірка для бика, бо чиновники від МОН у певні роки бачили чудову можливість заощадити кошти і геть не проводити цей «безглуздий захід». Я особисто ходив до трьох перших заступників міністра, щоб дали дозвіл провести цей захід. Усі пояснення про його важливість завжди були другорядними, головним аргументом завжди ставала наша пропозиція, що ці відбори ми проведемо за кошти спонсорів та відряджуючих сторін. І це відкривало шлях для їх проведення, але після того дуже важко було вже вписати цей захід надалі у витрати МОН. На щастя зараз ці відбори проводяться державним коштом, і в нове Положення не потрапив пункт, який починався словами «в разі не проведення відбору на ІМО…», тобто підстави для його не проведення – не передбачені. І це добре. Бо очевидно, що рівень завдань Всеукраїнської олімпіади та Міжнародної математичної олімпіади суттєво відрізняються. 

Ось цьогорічна команда України, яка з 10 по 20 липня 2025 року в місті СаншайнКост в далекій Австралії буде представляти нашу країну. 

1.Гордійчук Олесь (Київ, УФМЛ)

2.Швайко Даніїл (Вінниця, гімназія № 17)

3.Горбунов Олександр (Київ, Русанівський ліцей)

4.Любимий Мирослав(Київ, Русанівський ліцей)

5.ЗабігайлоВолодимир(Київ, Русанівський ліцей)

6.СемиренськийСтепан(Київ, Русанівський ліцей)

Зазначу, що це вдруге в історії в команді з 6 учасників представляють один навчальний заклад, в 2010 році на олімпіаді в Казахстані були 4 учасника від Харківського фізико-математичного ліцею № 27. 

2. Команди України на CAPS, JBMO та MEMO

Загалом на кожну з цих олімпіад ми отримували запрошення для команди України шляхом особистих домовленостей або просто отримували запрошення від організаторів, щодо участі як гостьової команди. Тобто – це такі олімпіади, де наша участь може припинитися в будь-який момент за рішенням організаторів (господарі чергової олімпіади захочуть запросити іншу гостьову команду), або за регламентом змагання (гостьова команда не може брати участь частіше ніж раз на 5–10 років), або із-за завеликого оргвнеску тощо. Тому щороку ми визначаємося з переліком таких міжнародних змагань і використовуємо їх як засіб для тренування потенційних учасників від України в наступних ІМО чи EGMO. 

Виробити якісь об’єктивні чинники, для визначення складу учасників від України на кожний такий захід, ми не маємо змоги. Проводити просто відбір на кожний з таких конкретних змагань – це було б єдине об’єктивне рішення, але в нашому календарі немає місця для додавання такої кількості відборів, бо дітям ще треба і до олімпіад готуватися, в школі навчатися, жити своїм життям тощо. Тому організатори українських математичних олімпіад при виборі учасників враховують результати УСІХ змагань, які були проведені приблизно впродовж навчального року. Після бурних обговорень всередині нашої команди ми приймаємо остаточне рішення, щодо складу учасників. Зараз ми його оприлюднюємо. Заміни в командах, напевно, ще можливі, але лише через певні форсмажорні ситуації, яких хотілося б уникнути. 

Одразу зазначу, що в коментарях будуть хвилі критики стосовно нашого рішенні (а може навіть не просто хвилі, а цунамі), бо в кожного читача на цьому сайті є своя думка, як має формуватися та чи інша команда. Це приблизно як кожен італієць знає точно, якою має бути збірна Італії з футболу. Особливо будуть незгодні з нашим рішенням ті, хто має близькі досягнення на олімпіадах, але от вагу цих змагань кожен може бачити по-різному. Можете запропонувати на обговорення ваше бачення, як саме треба відбирати учасників усіх цих змагань. Бажано почути пропозиції навіть не просто конкретно стосовно цього року, але ще й загалом на роки вперед. 

Команда України на CAPS (16–19 червня, Відень, Австрія)

1.БаланДарія (Харків)

2.Гончаренко Вікторія (Київ)

3.ГіщакОстап (УФМЛ)

4.ПригуновВолодимир (Київ)

5.ГрібуксДаніїл (Київ)

6.СмогольДмитро (Київ)

7.КобзаренкоМикола (Київ)

8.Гордійчук Орест (УФМЛ)

Команда України на JBMO (24–29 червня, Струга, Північна Македонія)

1.Хрущова Лілія(Харків)

2.Євтушенко Ліза(Київ)

3.ШкуринськаАнгеліна(Луцьк)

4.Кириченко Михайло(Київ)

5.ЗагороднєваАліса(Харків)

6. Грицків Данііл(Київ)

Команда України на МЕМО (25–31 серпня, Хемніц, Німеччина)

1.Гончаренко Вікторія (Київ)

2.ГіщакОстап (УФМЛ)

3.ПригуновВолодимир (Київ)

4.Сидоренко Катерина9Київ

5.АкчурінаМіланья(Харків)

6.Перекопська Дар’я (Дніпро)

СЛАВА УКРАЇНІ!!!

ГЕРОЯМ СЛАВА!!!

СМЕРТЬ ВОРОГАМ!!!

36
Додати коментар
Олександр Дашков 30.04.2025, 02:03
Продовження: Мій аналіз результатів олімпіад цього року показує, що в команду на IMO наступного року є три основних претенденти, один з яких вже бере участь в IMO цього року, тому не їде на інші тренувальні олімпіади. Двоє інших є в обох складах на CAPS та MEMO. Також є ще четверо учасників, які показали не такі гарні результати, чи показують нестабільні результати. Вони будуть брати участь в одній з цих двох олімпіад. Оскільки основною метою є тренування потенційних учасників команди настпуного року (яку не є передбачуваною), але при цьому вже є хоча б 7 основних претендентів, то має сенс проводити диверсифікацію при наступному виборі, а не керуватись строгими принципами потрапляння. Хоч для самих учасників кожна така участь в міжнародному змаганні може бути святом, але з точки зору організаторів може мати більший сенс думати саме про те, що є кращим для майбутньої команди. Щодо EGMO, то частина потенційних учасниць наступного року можуть потренуватись на JBMO, а інша частина на інших двох олімпіадах. Тут на склади більше могли повпливати результати останнього Всеукру та те, що деякі учасниці фактично брали участь в EGMO для тренування. Чому дівчата більше тренуються на MEMO, а не на CAPS не підкажу. Можливо через формат самих змагань. Наприклад минулого року результат Мирослава на CAPS показав, що він є серйозним претендентом на команду IMO цього року, що підтвердилось вже навесні остаточно. Знов-таки, не брав участь в жодних рішеннях щодо цих команд, тому пишу виключно свої думки.
Олександр Дашков 30.04.2025, 01:59
Як людина, яка не мала відношення до вибору учасників до цих команд, хочу запропонувати декілька коментарів відносно принципів, які можуть бути доволі логічними при такому виборі. Для команди України є три міжнародні заходи, на яких ми беремо участь дуже давно та кожного року: IMO, EGMO, RMM. Відповідно, на ці олімпіади є дуже чіткі критерії потрапляння саме за результатами весняного та осіннього відборів. Цього року є три олімпіади, участь в яких для нашої країни не є гарантованою і такі олімпіади можуть розглядатись як тренувальні для потенційних учасників IMO та EGMO наступного року. Виходячи з цього може мати сенс обирати їх склади не окремо кожну за якимось рейтингом виходячи з обмежень організаторів, а як комплекс для найкращого досягнення визначеної мети. Виходячи з минулих постів Богдана Рубльова, для представників наших команд на IMO та EGMO дуже важливим є досвід участі у міжнародних змаганнях до їх "основного" виступу. Від себе додам, що ймовірно гарні результати саме на цих олімпіадах мають найбільший вплив на отримання подальшої підтримки математичного олімпіадного руху від широкої аудиторії та спонсорів, що дозволяє і у майбутньому відправляти команди на різні міжнародні заходи.
Регіна 29.04.2025, 07:17
А де Антон Опульський? Він потужний математик, добре виступав на олімпіадах
Відповіді:
Іван Опульський 29.04.2025, 11:06
Дякую за інтерес щодо Антона. На юніорську в цьому році він не проходить по ейджизму - там потрібні молодші. На CAPS не проходить, схоже по іншому ейджизму - бачу, що в складі тільки 10-й клас (і Даніїл, який давно виступає за 11-й). Можливо, раніше був негативний досвід виступу 9-класників. А склад на МЕМО схожий на розігрівочне коло перед наступною EGMO, але заради цього стать ми змінювати не плануємо )) А взагалі, можливо, з майбутніх коментарів оргскладу стануть зрозумілі поточні критерії комплектування команд.
Запитання 29.04.2025, 05:17
Чому це Катерина Сидоренко іде на МЕМО
Відповіді:
Фанат Богдана 29.04.2025, 11:07
А чому це вона не має туди іти
Дійсно 29.04.2025, 04:27
Чому?
Тому що 29.04.2025, 04:27
немає медалі
Попов В.Є. 29.04.2025, 06:52
Катя має бути у складі, тут немає про що говорити
Богдан 29.04.2025, 06:52
А хто ще, про кого "немає про що говорити"? Чи вона одна така?
Фанат Богдана 30.04.2025, 04:32
Нема про що говорити, бо вже була вибрана команда людьми які за це відповідають і взяти її це їхнє рішення.
Вболівальник олімпіадного руху 29.04.2025, 05:17
Бажаю удачі Олесю Гордійчуку, Данилу Швайку, Олександру Горбунову, Мирославу Любимому, Володимиру Забігайлу, Степану Семиренському на олімпіаді в країні кенгуру!