JBMO 2025

(Струга, Північна Македонія, 24-29 червня 2025)
1. Наша команда на Юніорській Балканській математичній олімпіаді (JBMO 2025).
2. Організація JBMO 2025.
3. Виступ нашої команди.
Наша команда на Юніорській Балканській математичній олімпіаді (JBMO 2025).
Команда України вже вдруге взяла участь в Юніорській Балканській математичній олімпіаді - важливому регіональному змаганні для учнів віком до 15.5 років. JBMO організовується Математичним товариством Південно-Східної Європи в одній з країн-членів товариства. Минулого року олімпіада проводилась в Туреччині, а цього року ми завітали до Північної Македонії. Олімпіада організована за схемою ІМО: лідери спочатку живуть окремо, вивчають Шортліст з близько 25 задач, що складають організатори, і обирають 4 задачі в тур. Всі можуть брати участь в дискусії, але голосують тільки країни-членів товариства, які також називаються “офіційними” балканськими.
Ця олімпіада проводиться в один тур, що складається з 4 задач - по одній з кожної теми: геометрія, теорія чисел, алгебра і комбінаторика. Час на виконання: 4.5 години. В змаганні взяли участь 11 офіційних балканських команд, а також 13 команд-гостей, в тому числі й Україна. До складу нашої команди увійшли:
1. Лілія Хрущова
2. Данііл Грицків
3. Михайло Кириченко
4. Ангеліна Шкуринська
5. Аліса Загороднєва
6. Єлизавета Євтушенко
Лідером команди був Данило Хілько, заступницею лідера була Марина Чігідіна.

Організація JBMO 2025.
Цьогорічна олімпіада відбулася в містечку Струга на березі Охридського озера. Логістика була непростою: українська команда добиралася до Варшави поїздом, потім літаком до столиці Північної Македонії Скоп’є, де нас зустріли організатори і відвезли в Стругу. Учасники жили в гарному готелі в центрі міста з власним виходом на пляж. Тур олімпіади і координація проходили в приміщенні готелю. В день координації наші учасники відвідали місцевий аквапарк, а в останній день на учасників чекала автобусна екскурсія до міста Охрид та інших туристичних місць Охридського регіону.

Якість організації математичної частини була високою. Організатори змогли залучити найсильніших олімпіадних тренерів і студентів-олімпіадників своєї маленької країни, тож координація пройшла професійно і безконфліктно. Роботи були відскановані дуже швидко, тому як лідери команд, так і журі мали вдосталь часу на оцінювання. З недоліків ми побачили те, що пропозиції критеріїв оцінювання були недостатньо деталізованими, а в лідерів було замало часу їх виправити. Це спричинило і чисто негативний момент: в комбінаторній задачі 4 лідери усно обговорили критерій на 2 бали, але забули його внести в фінальний текст, тож відповідне просування не оцінювалося. На жаль, це коштувало двох балів одному з наших учасників.
Цьогорічний Шортліст, з якого лідери обирали комплект задач туру, містив немало гарних середніх і важких задач, але мало симпатичних простих. Це не є провиною організаторів - вони відбирають задачі в Шортліст з того, що їм надсилають інші країни-учасники. Тож було прийняте рішення поставити в якості задачі 1 просту ідейно, але заскладну технічно нерівність. Як виявилося, ця задача визначала ритм і психологію туру: учасники, що гальмували на ній, не могли сфокусуватися і виступали нижче свого рівня.
Цьогорічні задачі були запропоновані Туреччиною, Сербією, Албанією і Болгарією. В фінальному голосуванні цей комплект з рахунком 6:5 переміг інший комплект, що містив задачу, запропоновану Україною.
Виступ нашої команди.
Наші учасники вибороли 2 срібні і 1 бронзову медалі. Наводимо результати нижче. Зауважимо, що традиційно на JBMO кожна задача оцінюється не в 7, а в 10 балів.


Цей комплект задач був незручним, особливо для тих, хто тільки закінчив 8 клас. З позитиву, жоден з наших учасників не зациклився на непростій задачі 1, - всі пішли шукати бали в 2, 3, 4 задачах. Ми вітаємо переможців і сподіваємося, що всі отримали новий, корисний в майбутньому досвід, і навіть змогли трошечки відпочити.