brand

Participants of the XI All-Ukrainian tournament of mathematical battles named after Academician Lyashko

Participants of the XI All-Ukrainian tournament of mathematical battles named after Academician Lyashko

October 28 (Saturday) – November 4 (Saturday)
UFML KNU them. Taras Shevchenko
A
ve. akademies. Glushkova, 6

Teams of the tournament

According to the results of registration, taking into account unexpected refusals and requests to join the competition, teams were formed that will take part in the XI All-Ukrainian tournament of mathematical battles named after Academician Lyashko. In total, there will be 10 teams in the junior league, 12 in the average, and 8 teams in the senior league. 

2008 – 2007 – Did not enter

1. Kharkiv FML No 27 (6 participants), Head of Leafs Serhii
2. Lviv FML (7 participants), head of Taratula Oksana
3. Kremenchug NPC No. 4 (5 participants) and Kherson School No. 30 (1 participant),
Head of Gorak Svetlana
4. PNL No 145 (Kyiv, first team) (6 participants), head of Kushnir Yuriy
5. PNL No. 145 (Kyiv, second team) (6 participants), head of Vinnishyn Yaroslav
6. Gymnasium No 178 (Kyiv) (6 participants), head Rabinovich Efim
7. Rusanivskyi Lyceum (Kyiv) (6 participants), head of Dreval Maksym
8. Lyceum Leader (Kyiv, first team) (6 participants), head of Zinchenko Oleksandr
9. Lyceum Leader (Kyiv, second team) (5 participants), head of Zinchenko Oleksandr
10. Lyceum Leader (Kyiv, third team) (6 participants), head of Zinchenko Oleksandr

2008 – 2008 – Did not enter

1. Kharkiv FML No 27 (6 participants), Head of Leafs Serhii
2. Lviv FML (6 participants), head of Taratula Oksana
3. Chernivtsi Lyceum No 1 (5 participants) and Uzhhorod Classical Gymnasium (1 participant), head Sorich Olga
4. Uzhhorod SSI (7 participants), Head of Leshko Olena
5. Lyceum No 208 (Kyiv) (4 participants) and Zaporizhzhya gymnasium No 28 (2 participants), head Sedova Yuliia
6. UFML (Kyiv, first team) (6 participants), head of Vitshenska Inna
7. UFML (Kyiv, second team) (6 participants), head of Vitshenska Inna
8. PNL No 145 (Kyiv) (6 participants), head Karabas Barabas
9. Rusanivskyi Lyceum (Kyiv) (6 participants), head of Filipovsky Gregory
10. Lyceum Leader (Kyiv, first team) (4 participants), head of Martyushova Iryna
11. Lyceum Leader (Kyiv, second team) (5 participants), head of Martyushova Iryna
12. Lyceum Naukova Change (Kyiv) (6 participants), head of Bedov Alexander

2008 – 2008 – Did not enter

1. Kharkiv FML No 27 (first team) (5 participants), head of Leafs Serhiy
2. Kharkiv FML No 27 (second team) (6 participants), Head of Leafs Serhiy
3. Chernivtsi Lyceum No 1 (41/2 participants) and Uzhhorod SSI (31/2 participants), head Sorich Olga
4. Lviv FML (6 participants), head of Taratula Oksana
5. UFML (Kyiv, second team) (6 participants), head Of Pechytsya Oleksiy
6. Lyceum Leader (Kyiv, first team) (6 participants), head Yuriy Andreyev
7. Lyceum Leader (Kyiv, second team) (6 participants), head Yuriy Andreyev
8. Lyceum Naukova Change (Kyiv) (6 participants), head of Bedov Alexander

Agenda of the XI All-Ukrainian Tournament

October 28 (Saturday)
arrival, opening, mathematical zanzibar

08.00—14.00 Arrival of participants of the tournament, registration (UFML)
14.00—14.45 Lunch for non-Kyiv participants, managers and jury members
15.00—16.00 Opening of the tournament (Faculty of Cybernetics of KNU, aud. 01)
16.00—17.00 Meeting with leaders (Faculty of Cybernetics, KNU, aud 40)
16.00—18.00 Mathematical Zanzibar (Faculty of Cybernetics, Kyiv National University, Aud. 01, 39 and 43)
18.00—19.00 Dinner for non-Kyiv participants, managers and jury members

October 29 (Sunday)
Oral Team Olympiad

09.00—10.00 Breakfast for non-Kyiv participants, managers and jury members
9.45—10.00 Meeting with team captains (aud. 101)
10.00—14.00 Oral Team Olympiad
14.00—15.00 Lunch for non-Kyiv participants, managers and all jury members
15.00—19.00 Free time
18.00—19.00 Dinner for non-Kyiv participants, managers and jury members

October 30 (Monday), October 31 (Tuesday),
Nov
ember 2 (Thursday), November 3 (Friday)
Mathem
atical Fighting No. 1–4

09.00—9.30 Breakfast for non-Kyiv participants, managers and jury members
9.20-9.30 Meeting with team captains (aud. 101)
9.30—14.00 Solving problems of mathematical battle
14.00-14.30 Lunch for participants of the senior, junior league and managers of non-Kyiv teams
14.30—15.00 Lunch for middle league players and jury members
15.00—19.00 Mathematical fighting
18.00—19.00 Dinner for non-Kyiv participants, managers and jury members

November 1 (Wednesday)
day off

09.00—10.00 Breakfast for non-Kyiv participants, managers and jury members
14.00—15.00 Lunch for non-Kyiv participants, managers and jury members
18.00—19.00 Dinner for non-Kyiv participants, managers and jury members

November 4 (Saturday)
oral personal olympiad, closure, departure

09.00—10.00 Breakfast for non-Kyiv participants, managers and jury members
10.00—13.00 Oral personal olympiad for junior league
10.00—13.30 Oral personal olympiad for the middle league
10.00—14.00 Oral personal olympiad for the senior league
13.30—14.00 Lunch for senior, middle league and non-Kyiv team managers
14.00—14.30 Lunch for senior league members and jury members
15.00—16.00 Closing of the tournament, awarding of winners
16.00—19.00 Departure around the houses

Organizational aspects

We would like to remind you that participants living in the UFML dormitory must have a standard medical certificate of the possibility of living in a boarding school with them.

A great request to adhere to the time limits listed in the agenda. Especially when it comes to the dining room, so as not to form a thickness and allow everyone to have time to eat in a timely manner. The same applies to timely arrival at meetings, fighting, etc.

If you see certain inaccuracies in the squads, on the agenda, etc., then please let us know.

GLORY TO UKRAINE!!!

GLORY TO THE HEROES!!!

 

Anastasiia

    Leave a Reply

    Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.