brand

Oral Team Olympiad

Oral Team Olympiad

XIV Kyiv Tournament of Mathematical Battles
n
amed after Lesya Rublev

Agenda, distribution of audiences and jury
24
of September 2017

Agenda of the Oral Team Olympiad

900 Arrival of all jury members, aud. 39 FC
945 Arrival of captains of all teams and observers to the meeting, aud. 43 FC
1000 Start of oral team olympiad for teams of all leagues
1300 Completion of oral team olympiad for all leagues
1330 Start of the meeting of team leaders in the audience of the 221st Faculty of Cybernetics, summarizing the Olympiad, forming groups for the 13th Kyiv Tournament of Mathematical Battles

Distribution of classrooms for oral team olympiad

This link shows the audiences in which teams will compete. I ask that during the competition and at the end of the Olympiad there is order in the classrooms – both in terms of honest behavior, and in understanding the preservation of property, garbage collection behind me. It is for the correctness of honesty during the Olympiad and the order in the audience that the observers present in this audience are responsible. But also for their teams in case of certain misunderstandings or adversity will be responsible contacts registered on the site.

Старша ліга

(Faculty of RadioPhysics)

Aud.TeamCap/Name
5PGymnasium No178-1Koshevoy
6PLyceum Leader-19x^2
11PPNL No145-1Glukhovsky
12PUFML-1Buckeye
13PRusanivsky LyceumRL
22PTechnical LyceumCat
24PLyceum Leader-2Forever
29PGymnasium No178-2Shusharin
30PLyceum Scientific ChangeDekhtyar
31PPNL No145-2Shcherbak
32PSchool No 202Understanders
37PUFML-2Tichkovsky
42PLyceum Leader-3Skvortsova
45PPNL No145-3Whistling

Середня ліга

(Faculty of Mechanics and Mathematics)

Aud.TeamCap/Nameobserver
202MGymnasium No178DergunovRusanivsky Lyceum
203MLyceum Leader-3MokliakSchool No 202
204MLyceum No 208208UFML-2
205MPNL No145-1ZabaryanskayaTechnical Lyceum
206MUFML-1CarrotLyceum Leader-2
207MLyceum Leader-1Leader-1PNL No145-2
208MLyceum Scientific ChangeOystersGymnasium No178
209MRusanivsky LyceumPoseidnoLyceum Leader-3
210MSchool No 202hummingbirdLyceum No 208
41MUFML-2LazutkinPNL No145-1
42MTechnical LyceumPolishchukUFML-1
45MLyceum Leader-2Leader 2Lyceum Scientific Change
44MPNL No145-2Thin-skinkLyceum Leader-1

Молодша ліга

(Faculty of Mechanics, Mathematics and Faculty of Cybernetics)

Aud.TeamCap/Nameobserver
302MGymnasium No178-1DreamLyceum Leader-2
303MLyceum Leader-1NaumetsGymnasium No178-2
304MLyceum Scientific Change-1GoldsteinsTechnical Lyceum-2
305MPNL No145-1GuseyevLyceum Scientific Change-2
306MRusanivsky Lyceum-1RL 8-1UFML
307MTechnical Lyceum-1LutaiLyceum No 208
308MHolosiivskyi LyceumBraslavskyRusanivsky Lyceum-2
309MPodol LyceumDivisionPNL No145-2
20MSchool No 202KantimirLyceum Leader-3
21MSchool No 52TerabyticsGymnasium No178-1
34MLyceum Leader-2TsymbalLyceum Scientific Change-1
14KGymnasium No178-2bananaLyceum Leader-1
13KLyceum Scientific Change-2PiecePNL No145-1
12KTechnical Lyceum-2DvorakRusanivsky Lyceum-1
10KUFMLTsymbrakTechnical Lyceum-1
9KLyceum No 208208Holosiivskyi Lyceum
8KRusanivsky Lyceum-2RL 8-2Podol Lyceum
1KPNL No145-2Fork (2010)School No 202
33KLyceum Leader-3SivachenkoSchool No 52

Наймолодша ліга

(Faculty of Cybernetics)

Aud.TeamCap/Nameobserver
302KGymnasium No178KlymchukHolosiivskyi Lyceum
303KLyceum Leader-1ShemchukSchool No 185
304KLyceum Scientific Change-1InfinitySchool No 202
305KRusanivsky Lyceum-1RL 7-1School No 52
306KSchool national teamOwlLyceum Leader-1
308KLyceum Leader-2LomonosovRusanivsky Lyceum-2
309KLyceum No 208208-6Lyceum Scientific Change-2
310KHolosiivskyi LyceumGolovanGymnasium No178
311KSchool No 185PythagoresLyceum Leader-1
312KSchool No 202FlyLyceum Scientific Change-1
15KSchool No 52buckwheatRusanivsky Lyceum-1
16KRusanivsky Lyceum-2RL 7-2School national team
17KLyceum Leader-1TereshchenkoLyceum No 208
18KLyceum Scientific Change-2PhoenixLyceum Leader-2

Information for the jury

I remind you that the jury meeting will take place on Sunday, September 24 at 9.00 in the audience of the 39th Faculty of Cybernetics.

Below is a preliminary jury division by league. Since not all jury members provided full information about themselves in a timely manner (name, course, contacts, league, etc.), all these issues will be finally clarified at this meeting. It is necessary to make more or less uniform distribution of jury members in leagues both to check the team olympiad and to further work on mathematical battles (Kyiv and All-Ukrainian tournaments).

All members of the jury, who for some reason did not see themselves in these lists, must inform about their desire to join this work (to any of the senior leagues, or the jury coordinator Tikhonravova Yulia), or simply to arrive at the meeting and already there to announce his appearance.

YoungestYounger Average Older
Babich VictoriaMaria BanderasAryasky AndreyIvan Yakovlev
Alexander Yermilov Oleksandr MasterenkoPushkin DenysAndreychuk Nastya
LukyanovaOpryshkoBrodyukKucherenko
smallKatrychukNizdrachevaPyskun
BybyshevaSoullessVyshnevskaya2010–12 Ukrainian National
Abramova LiliyaSakevichPerkovaShcherglov
OvcharenkoSigetiusKlymenkoSainogue
ChernovaBelloStasyukAtilla
SemenyukProkopenkoTkachenkoNazarenko
OlivierSabraSadovenkoEuropean (plant)
NikitiukMelnyk KatyaKhorkovSvydersky
IshchukRozhkovaShuvarOslyansky
DerenyukGunkoTaras BurkaloMitrofanov
Matthew StrechenNikolaevNikitasKoliadenko
Aleksandra ZhivolovychGoltsovKoshel AnastasiiaHanov
Shamrai DenysTsyomenkoBabienkoIgor Barenblatt
Kasian AnastasiiaLandvitovichSkybytskyTrigub Anton
Roszko RostyslavKomisarenkoKivva RiverDaniel Afanasyev
Stanislav TomaszKalugina's (1980s)Chudakov
Oleksandr MasterenkoJan AlinaDmitry Kunzio
Polina SandatsianDmitry GudzenkoZaichuk
Anna BalakaZhanna Lopolyak
Stetsenko AnastasiiaNastya Zakharchenko
Katya Korotova

GLORY TO UKRAINE

Zarina

    Leave a Reply

    Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.