brand

LIV All-Ukrainian Olympiad in Mathematics in The City Kyiv: program for participants and jury program, jury division by class

LIV All-Ukrainian Olympiad in Mathematics in The City Kyiv: program for participants and jury program, jury division by class

Program for participants

March 24, Monday

06:00 – 14:00Arrival, registration and settlement of the participants of the Olympiad (Ukrainian Physics and Mathematics Lyceum of Taras Shevchenko National University of Kyiv, Ave. Glushkova, 6)
07:30 – 11:00breakfast
13:00 – 14:00lunch
16:00 – 18:00Grand opening of the All-Ukrainian Student Olympiad in Mathematics (ul. Vasylkivska, 90 V)
18:30 – 19:30dinner
19:30 – 20:00Team Leaders Meeting (aud. 101)

March 25, Tuesday

08:00 – 09:00breakfast
10:00 – 14:00Fulfillment by the participants of the tasks of the first round of the Olympiad
13.00 – 14.00Analysis of high school tasks with team leaders (aud. 101)
14:30 – 15:30lunch
15:30 – 18:00Meeting with the team of the creative association "Studio Kvartal-95" (ave. Glushkova, 6)
18:00 – 19:00dinner
19:30 – 20:00Team Leaders Meeting (aud. 101)

March 26, Wednesday

08:00 – 09:00breakfast
10:00 – 14:00Fulfillment by the participants of the tasks of the second round of the Olympiad
11.30 – 12:30For team leaders:Concert program dedicated to the 200th anniversary of the birth of T. Shevchenko, performed by students of Kyiv National University of Culture and Arts (Art Salon of Taras Shevchenko National University of Kyiv, ul. Volodymyrska St., 60)
13.30 – 14.30Analysis of high school tasks with team leaders (aud. 101)
14:30 – 15:30lunch
16:00 – 18:00Meeting with the teaching staff of the Faculty of Mechanics and Mathematics and the Faculty of Cybernetics of Taras Shevchenko National University of Kyiv
18:00 – 19:00dinner
19.00 – 20.00Meeting with the actors of the Ivan Franko National Academic Drama Theater (Ave. Glushkova, 6)
19:30 – 20:00Team Leaders Meeting (aud. 101)

March 27, Thursday

08:00 – 09:00breakfast
09:30 – 10:00Announcement of preliminary results of the Olympiad
10:00 – 14:00Appeal
14:00 – 15.00lunch
15. 30 – 18:00Optional:

  • excursion to the main (red) building of Taras Shevchenko National University of Kyiv: visit to the Zoological Museum, the Museum of History of Taras Shevchenko National University of Kyiv;
  • friendly game of football between the teams of jury members and participants of the Olympiad
18:30 – 19:30dinner
20:00 – 20:30Team Leaders Meeting (aud. 101)

March 28, Friday

08:00 – 09:00breakfast
11:00 – 13:00Solemn closure of the All-Ukrainian Student Olympiad in Mathematics (ul. Vasylkivska, 90 V)
13:30 – 14:30lunch
14-00Departure of the olympiad participants

Location of the Olympiad:
m. Kyiv, Ukrainian Physics and Mathematics Lyceum of Taras Shevchenko National University of Kyiv,
Ave. akademies. Glushkova, 6, metro station "Vyskovys'ka Tsedvovs'ka Tsedr".
Tel. (044) 259-03-93
The organizing committee room is 209.

Contact phone numbers of the organizing committee:

  • (099) 475-52-84 , (068) 944-97-12 – Lyudmila Kovalenko, Deputy Director of Borys Grinchenko IPPO;
  • (097) 441-34-36 , (093) 668-28-84 – Olena Oleksiuk, Methodist of Mathematics, Borys Grinchenko IPPO;
  • (044) 259-03-93 , (099) 536-85-65 – Volodymyr Gorkavenko, Director of the Ukrainian Physics and Mathematics Lyceum.

Jury Program

March 24, Monday

06:00 – 14:00Arrival, registration and settlement of the jury members of the Olympiad (dormitory No. 19 of Taras Shevchenko National University of Kyiv, ul. Vasylkivska, 94)
09.00 – 11:00breakfast
14:00 – 15:00lunch
16:00 – 18:00Grand opening of the All-Ukrainian Student Olympiad in Mathematics (ul. Vasylkivska, 90 V)
18:00 – 20:00Joint meeting of the members of the organizing committee and the jury (aud. 101)
20.00Dinner for jury members and organizing committee

March 25, Tuesday

9:30 – 10:30breakfast
9.30 – 13:30Free time for jury members
9.30 – 14.00High school meeting and their deputies (aud. 310)
13.00 – 14.00Analysis of high school tasks with team leaders (aud. 101)
13:30 – 14:30lunch
14:30 – 22:00Checking the works of the first round
19:00 – 20:00dinner

March 26, Wednesday

9:00 – 10:00breakfast
9.30 – 14.00High school meeting and their deputies (aud. 310)
11.30 – 12:30For jury members and team leaders:Concert program dedicated to the 200th anniversary of the birth of T. Shevchenko, performed by students of Kyiv National University of Culture and Arts (Art Salon of Taras Shevchenko National University of Kyiv, ul. Volodymyrska St., 60)
13.30 – 14.30Analysis of high school tasks with team leaders (aud.101)
13:30 – 14:30Lunch (for high school students – from 14.30-15.30)
14:30 – 22:00Verification of works of the SECOND round
19:00 – 20:00dinner

March 27, Thursday

09:00 – 09:30breakfast
09:30 – 10:00Announcement of preliminary results of the Olympiad
10:00 – 14:00Appeal
14:00 – 15:00lunch
15. 00 – 17:00Final meeting of the jury members (aud. 310)
17:00 – 19:00Friendly football game between the teams of jury members and participants of the Olympiad
19:00 – 20:00dinner
20.00 – 21.00Joint meeting of jury members and organizing committee on the results of the Olympiad

March 28, Friday

09:00 – 10:00breakfast
11:00 – 13:00Solemn closure of the All-Ukrainian Student Olympiad in Mathematics (ul. Vasylkivska, 90 V)
13:30 – 14:30lunch
14-00Check out

Location of the Olympiad:
m. Kyiv, Ukrainian Physics and Mathematics Lyceum of Taras Shevchenko National University of Kyiv,
Ave. akademies. Glushkova, 6, metro station "Vyskovys'ka Tsedvovs'ka Tsedr".
Tel. (044) 259-03-93
The organizing committee room is 209.

Contact phone numbers of the organizing committee:

  • (050) 561-39-64 – Bohdan Rublev, Doctor of Physical and Mathematical Sciences, Professor of Taras Shevchenko National University of Kyiv, Jury Chairman;
  • (099) 475-52-84 , (068) 944-97-12 – Lyudmila Kovalenko, Deputy Director of Borys Grinchenko IPPO;
  • (097) 441-34-36 , (093) 668-28-84 – Olena Oleksiuk, Methodist of Mathematics, Borys Grinchenko IPPO;
  • (044) 259-03-93 , (099) 536-85-65 – Volodymyr Gorkavenko, Director of the Ukrainian Physics and Mathematics Lyceum.

Jury division by class

The preliminary distribution of the jury by class is set up so that the jury members can get acquainted and find out whether it is convenient for them to work in this parallel. All further changes will be made at the first joint jury hearing on Monday.

 

Grade 8

Grade 9

Grade 10

Grade 11

1.

Anikoushin

Atamas

Marchenko

Rublev

2.

Dashkov

Bondar

Rudenko

Lysakevych

3.

Tkachenko

Markovichenko

Chowdhary

Hilko

4.

Gerasimov

bomb

Wieliczko

Vladimirov

5.

Dyachenko

Dwayne

Yidkov

Kinashchuk

6.

Zorina

Dobosevych

Konet

Lishunov

7.

king

Bug

Kukush

Orydoroga

8.

Kryukova

Krivosheya

Lototsky

Polushkina

9.

moose

Lymansky

Mitelman

Saprikin

10.

Malitsky

Skorokhodov

Nog

Locusts

11.

Ryabukha

Sumaryuk

Sannikov

Thermal

12.

Shcherbina

Fedak

Shapovalov

Cherevko

13.

 

Filozoff

 

 

Alisa

    Leave a Reply

    Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.