- ЗНО та олімпіади
- Чи є вихід…
ЗНО та олімпіади
Що саме мене спонукало до висловлення своїх думок стане зрозумілим по тексту, але усіх причетних до українських олімпіад прошу адекватно відгукнутися.
Ось-ось в Україні пройде пробне тестування і за 10 днів розпочнеться основна сесія ЗНО. Важливість цієї події усі розуміють і ніяких заперечень проти того, що ЗНО слід проводити, немає.
А тепер давайте кинемо погляд на шкільні олімпіади. Стосовно масовості в ЗНО, то більше 200 тисяч буде складати тест з української, по інших предметах менші цифри, але їх порядок зрозумілий. В олімпіадах лише з математики, якщо розглянути усі етапи, починаючи з І-го, участь беруть не менше 300 тисяч дітей, а якщо розглянути усі 25 з лишком предметів, то взагалі цифри стають на порядок більші. І тепер уявіть, що ми зараз не знаємо як провести заключні IV етапи олімпіад по усіх предметах. Тобто величезна піраміда учасників, що розпочинали свій олімпіадний шлях у одному чи в декільком напрямах, виявилася зрізаною на вирішальному і найважливішому етапі. Не слід думати, що хвилює ті декілька тисяч дітей, що вибороли собі право на участь в цьому етапі. Насправді більшість учасників олімпіади на різних етапах відслідковують подальший перебіг подій на кожному етапі – умови задач, розв’язання, переможців тощо.
Давайте на одну хвилинку уявимо, що так само вчинили з ЗНО, тобто діти плідно готувалися, проводили в школах тренувальні тестові випробування, пройшли пробне ЗНО і… відміняється останній етап основної сесії ЗНО. Ви уявляєте щоб в цей момент відчули учні, батьки, вчителі, школи, університети тощо. Не просто відмінили, а ще й не дали надії на завершення усього циклу ЗНО.
З олімпіадами вчинили рівно таким чином і думаю, що відчуття усіх причетних до олімпіад дуже і дуже кепські. Просто нам поки не дали жодного шансу на завершення цьогорічного циклу олімпіад. А це не лише позбавити дітей справжнього наукового свята, яким завжди є IV етап предметної олімпіади. Не думаю, що ЗНО можна хоч трохи порівняти зі святом, ЗНО здебільшого відчувається як дуже важливе випробування, де кожна помилка може дорогого коштувати, а тому навряд чи гарно впливає на нервову систему дитини. Крім того, переможці олімпіад у випускних класах можуть бут позбавлені додаткових балів, які можуть стати вирішальними при вступі талановитої дитини до бажаного місця навчання, і ці бали офіційно передбачені в правилах вступу. Так само ми не можемо відібрати команди України на усі Міжнародні олімпіади, які цього року будуть проведені пізніше звичайних термінів і в режимі он-лайн. Можна ще найти купу інших дуже важливих речей, яких таким рішенням позбавляються наші переможці олімпіад.
Чи є вихід…
Як на мене вихід варто пошукати. Наприклад, наводжу рівно один з можливих варіантів проведення IV етапів олімпіад. Зробити це для початку лише для 11-х класів одразу по завершенні основної сесії ЗНО, тобто від 18 до 31 липня. Чому то можливо? Ніхто не буде ризикувати здоров’ям дітей, то святе. Але уявимо собі, що збирається 30–40 дітей, 20–30 дорослих та 10–15 членів журі. Очевидно, що й розселити їх можна відповідно до рекомендацій МОЗ, в кожній аудиторії посадити не більше 10 учнів тощо, та й усі інші норми будуть дотримані. Стосовно дороги на олімпіаду, то зараз в потягах мають їхати не більше 2-х осіб на купе, тому можете просто порівняти, де імовірність заразитися більша – під час проведення олімпіади в такому форматі (нехай навіть з дорогою) чи під час основної сесії ЗНО?
Але якщо в цьому форматі хтось вбачає певні недоречності, недоліки тощо, то їх треба вказати і можна під лаштуватися під них, якщо ці зауваження є слушними і спрямовані на вирішення справи, а не просто “знайти щось та заборонити за будь-яких умов”.
При ідеальному проведенні IV етапу для 11-х класів можна провести в серпні олімпіади і для усіх інших класів, оскільки, по-перше, не можна відривати одні класи від інших, в нас усі учасники олімпіад рівно важливі, по-друге, для усіх інших класів немає проблеми вступу в виш в серпні і тому цілком придатний для проведення заключного етапу.
Чому я саме зараз б’ю на сполох? Бо при моєму спілкуванні з членами журі, я вже зрозумів, що більшість з них, бачачи ситуацію в країні та світі, вже планують на липень-серпень повноцінний відпочинок. Може так статися, що й батьки випускників і самі діти також перед важким навчальним роком в університеті планують кудись поїхати, і будуть праві в цьому виборі. Тому бажано вже зараз визначити перспективи проведення IV етапів олімпіад та заздалегідь усіх попередити – учасників, організаторів, журі.
І нарешті останнє, скоро буде призначений новий міністр, що очолить МОН. Не думаю, що для нього першочерговим стане питання саме олімпіад, але ми бачимо, що відтягувати це питання вже немає куди. Тому прошу підтримки громадської думки в переконанні, що тут треба приймати рішення, звичайно, що якщо моя думка є слушною. На зараз лише новий міністр може та має приймати це важливе та принципове рішення.
Якщо я неправий, і ви вважаєте, що здоров’я дітей тут є набагато більш важливим за олімпіади, то просто треба подумати – чи варто їх тоді пускати на ЗНО, в транспорт, в магазини та парки. І взагалі чи варто у вересні віддавати їх у школи та виші…
Слава Україні!!!
Героям Слава!!!
7 коментарів