Передумова
До мене, напевно одного з перших потрапив пост Романа Чепляки про вчинки його вчителя: https://ro-che.info/docs/mitelman/
Свою історію Роман оприлюднив і на сторінці у ФБ, де вона жваво обговорюється.
Частина цієї історії стосується математичних олімпіад України, тому вважаю, що цю новину варто обговорити на нашому сайті, принаймні, щоб усі небайдужі, якщо не висловили свої думки чи спогади, то хоча б були в курсі цих справ.
Про педофелію
В тій гілці 99% уваги присвячено огидним вчинкам мітельмана на дачі, в ліцеї тощо. Не хочу тут їх повторювати. Ці дії просто підтверджують, що людина, негідна у чомусь одному – часто негідна й у багатьох інших речах. Усі, кому цікава саме ця тема, прошу висловлюватися прямо в гілці Романа Чепляки, посилання на яку наведене вище.
Про корупцію в олімпіадах
З часів становлення незалежності в Україні олімпіадами займалися різні люди, кожний з яких вніс свою частку в розвиток цього напряму. Але на початку 2000-х років на чолі олімпіад сформувалося “олімпіадне угруповання”, основу якого складали Радченко Вадим (зараз професор КНУ імені Тараса Шевченка, Київ), Ясінський В’ячеслав (Вінниця), Лейфура Валентин (Миколаїв) (обидва вже в кращому світі) та мітельман (Одеса). Основними тезами їхньої діяльності на початку 2000-х були такі: “ми це заслуговуємо”, “ми маємо на це право”, “ми найкращі олімпіадники в країні, тому і наші учні найкращі”, тощо.
Мету їхніх подальших вчинків не так легко зрозуміти. Можливо, це – великі нагороди для тих, хто підготував призера Міжнародної олімпіади, можливо, власні амбіції, можливо, щось інше… Але факти такі. У них “по черзі” з’являлися учні, яких вони по черзі “протаскували” в команду України на ІМО. Саме після жахливого виступу двох учнів Ясінського на ІМО 2002 року, коли вони не отримали навіть почесної відзнаки, ми почали казати усім, що тут все далеко від чесності та справедливості. Але нас не дуже дослухалися. Далі двічі міжнародником став Роман Чепляка, за здобутки якого мітельман отримав “довгоочікуване” звання Заслужений учитель України. За розповідями Романа, ми розуміємо, як все відбувалося. Коли учень Ясінського претендує в команду на ІМО, то Ясінський участі у роботі журі формально не брав, але там працювали Радченко, Лейфура та мітельман, коли йшов учень мітельмана, то відбором керували Радченко, Ясінський та Лейфура, і так по колу… За “злив” задач має пряму відповідальність нести той, хто був керівником відбору. Мені на разі точно не відомі прізвища керівників, але очевидно, що Радченко був повністю обізнаним в цьому і повз його увагу таке не могло пройти. Такими діями вони ще й підірвали віру в чесність результатів інших учнів. Так само в журі заходів входили більше людей, ніж ці четверо. Крім цього, якщо інші члени журі знали про ці маніпуляції, то вони не менше винні в корупції.
Ми чекаємо на відгуки усіх, але особливо тих, хто був задіяним в цих заходах з боку учасників, журі, або просто сторонніми спостерігачами, а також усіх, хто хоче висловити свою думку з цього приводу.
Нагадаю, що ця новина вже вийшла за межі України, завдяки ФБ багато іноземних олімпіадників в курсі зізнання Романа та корупції колишніх керівників, які кинули тінь на міжнародну репутацію України.
Ще пару нотаток
Ми керували олімпіадами в Україні з 2007 по 2011 рік, коли нас знову прибрали і повернули “стару нову команду”. Про негатив від такого я писав у далекому 2012 році на нашому колишньому сайті matholymp.org.ua. Тоді мені доволі довго доводилося переконувати в необхідності оприлюднення тих тез. Один поважний професор на мої звинувачення казав дуже просто “Ви ж за руку їх не вхопили…”. Ні, не вхопили. Як тепер стає зрозумілим, за “руку вхопили” інші – Роман Чепляка та інші. Тепер справа за олімпіадниками – відгукнутися та оприлюднити відомі факти, звичайно, якщо вони дозріли до того.
Наводжу як нагадування свої тексти від 2012 року:
http://rublyov-math.blogspot.com/2012/06/alea-jacta-est.html
Ну й трохи ще фактів про IV етап олімпіад. Свого часу переможці цих олімпіад мали різні преференції при вступі. Колись їх зараховували до провідних вищів України за співбесідою і навіть без співбесіди. Так от саме в ті часи призерами IV етапу Всеукраїнської олімпіади з математики ставали дочка Ясінського та син Лейфури. І саме у випускному 11 класі, до того не будучи призерами (а може й учасниками, цього я вже не пам’ятаю).
До честі лідерів команди України в усі роки, то вони ніколи не були замішані в корупційних діях на ІМО. Те, що творив мітельман, відбувалося у той момент, коли він був координатором, тобто фактично був представником країни організатора, а не України.
Слава Україні!
25 коментарів