brand

Помер Сергій Коляда

Помер Сергій Коляда

32748703_1697969703622737_8593726820489101312_n Помер Сергій Коляда

Українське математичне товариство з глибоким сумом сповіщає, що 16 травня 2018 року з життя пішов відомий український математик Сергій Коляда.
Сергій Коляда народився 7 грудня 1957 року у селі Коляди на Полтавщині. У 1972-1975 роках він навчався у Республіканській фізико-математичній школі-інтернаті при Київському університеті ім. Шевченка. По закінченню школи він поступив на механіко-математичний факультет Київського університету, який закінчив з відзнакою у 1980 році. У 1987 році захистив, під керівництвом академіка О.Шарковського, кандидатську дисертацію «Дискретні динамічні системи з від’ємною й нульовою похідною за Шварцем» і з тих пір працював в Інституті математики НАН України. У 2007 році захистив докторську дисертацію «Топологічна динаміка: мінімальність, ентропія та хаос».

Наукові інтереси Сергія Коляди належали до теорії динамічних систем – розділу математики, де збігаються методи топології, аналізу, алгебри, теорії диференціальних рівнянь. Його оригінальні ідеї надали цій галузі нових відкриттів і перспектив. Зокрема, він розробив теорію трикутних відображень квадрату, встановив, що мінімальне відображення на компактному метричному просторі є майже взаємно однозначним, поширив означення топологічної ентропії на неавтономні динамічні системи, довів, що системи з додатною топологічною ентропією є хаотичними за Лі–Йорком та увів у розгляд нову, розширену концепцію хаотичності, був одним з піонерів нового напрямку – динамічної топології, тобто дослідження топологічних просторів на їх відображень методами теорії динамічних систем. За видатні наукові досягнення у 2011 році йому було присуджено Державну премію України в галузі науки і техніки.
Багато уваги Сергій Коляда приділяв популяризації математики серед молоді. Він викладав у Республіканській фізико-математичній школі-інтернаті та на механіко- математичному факультеті Київського університету. У 2006 році за його ініціативою та при його активній участі було створено Київське математичне товариство, президентом якого він залишався до 2014 року. Під його керівництвом Київське математичне товариство стало важливим центром популяризації новітніх досягнень у математиці та активного спілкування українських учених. Він також був співголовою конкурсу Наукового товариства ім. Шевченка в Америці та фундації Україна-США для молодих математиків в Україні й ініціював створення стипендій ім. М. Остроградського 10 кращим студентам математикам вишів Києва від Всеукраїнської благодійної організації «Фонд сприяння розвитку математичної науки».
Роботи Сергія Коляди, більшість з яких опублікована у авторитетних міжнародних журналах, одержали високу оцінку фахівців з усього світу. Він був доповідачем на численних міжнародних наукових конференціях й організатором ряду з них. Зокрема, він був одним з організаторів кількох спеціальних наукових семестрів, присвячених теорії динамічних систем та їх зв’язкам з іншими галузями математики в Математичному інституті Макса Планка (Бонн).
Передчасна смерть Сергія Коляди, безумовно, є тяжкою втратою для української математичної спільноти. Нам буде не вистачати його оригінальних наукових ідей, його глибокого розуміння нових тенденцій і вміння донести їх до колег, його принциповості в усіх справах та ситуаціях.

Юля

    Напишіть відгук

    Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.