brand

Зі щитом чи на щиті, або чи повернеться чарівна тарілочка на своє “постійне” місце…

Зі щитом чи на щиті, або чи повернеться чарівна тарілочка на своє “постійне” місце…

Розповідь про участь України в EGMO

 

Історія виникнення EGMO

Міжнародні математичні олімпіади (ІМО) проводяться у світі з 1959 року. Як правило, більшість учасників таких олімпіад становлять хлопці. Так на останній 56-й ІМО, що відбулася в Таїланді, з 577 учасників з 104-х країн світу дівчат було лише 52, три з яких представляли Україну. Щоб заохотити дівчат брати участь у математичному русі у 2012 році вперше було проведено Європейську математичну олімпіаду для дівчат, участь у якій взяло 16 країн Європи та 3 країни-гості. Зазначимо, що аналогічні олімпіади проводяться у багатьох країнах та регіонах світу, наприклад у Китаї в 2014 році була проведена 13 Всекитайська олімпіада для дівчат. Цей Європейський захід для дівчат усім дуже сподобався, про що свідчить стрімке збільшення країн-учасниць із року в рік. Команда України однією з перших висловила бажання приймати участь в такому заході, тим паче, що у складі команди на ІМО від України майже кожного року є дівчата, а у 2003 та 2015 роках дівчат було аж 3, що складало півкоманди. Завдяки допомозі небайдужих до освітніх питань благодійників – генерального спонсору компанії «Київстар», президентського фонду Леоніда Кучми «Україна» та низки ІТ компаній, команда дівчат України бере участь в цих змаганнях з початку їх заснування і кожного року показувала чудові результати. Змагання проводяться за регламентом ІМО (2 тури, у кожному з яких треба розв’язати 3 задачі протягом 4,5 годин).

 

Цього року наші представники також приймуть участь в цих престижних змаганнях. Змагання відбудуться у Румунії з 10 по 16 квітня 2016 року. Офіційний сайт турніру:

https://www.egmo.org

 

Участь України в EGMO

2012 рік.

Місце проведення – Кембридж, Англія

Склад команди (зліва направо):

Харитонова Олена (Київ)  виборола срібло;

Кравченко Юлія (Київ)  виборола срібло;

Павлюк Марія (Київ) виборола срібло;

Сердюк Ярослава (Київ) виборола срібло;

2012-2 Зі щитом чи на щиті, або чи повернеться чарівна тарілочка на своє "постійне" місце...

 

Керівниками команди були:

Крюкова Галина та Прокопенко Наталія

 

Так як олімпіада проводилась вперше, організатори намагались провести усе на найвищому рівні. Учасниці мали змогу на тиждень поринути у життя одного з найстарших університетів світу – Кембридж, а також познайомитись з дівчатами з багатьма країнами світу. В цьому році наша команда посіла 3 місце у командному заліку.

2012-1 Зі щитом чи на щиті, або чи повернеться чарівна тарілочка на своє "постійне" місце...

 

 

2012-3 Зі щитом чи на щиті, або чи повернеться чарівна тарілочка на своє "постійне" місце...

2013 рік.

Місце проведення – Люксембург-Сіті, Люксембург

Склад команди:

Альохіна Анастасія (Київ)  виборола срібло (друга зліва);

Ткаченко Ольга (Київ) виборола бронзу (третя зліва);

Харитонова Олена (Київ) виборола бронзу (третя справа);

Кравець Дарина (Київ) виборола бронзу (друга справа);

2013-1 Зі щитом чи на щиті, або чи повернеться чарівна тарілочка на своє "постійне" місце...

Керівниками команди були:

Анікушин Андрій та Кравченко Юлія

 

В цьому році олімпіада пройшла у невеличкому, але мальовничому місті Люксембург. Учасниці готувалися до змагань, а у вільний час радо прогулювалися містом. З Люксембургу дівчата привезли нагороди, а також безліч гарних вражень.

2013-2 Зі щитом чи на щиті, або чи повернеться чарівна тарілочка на своє "постійне" місце...

2014 рік.

Місце проведення – Анталія, Туреччина

Склад команди:

Кучеренко Анастасія (Київ) виборола бронзу (друга справа);

Дубова Софія (Харків) виборола золото (третя справа);

Альохіна Анастасія (Київ) виборола золото (третя зліва);

Хотяїнцева Наталія (Київ) виборола золото (друга зліва);

2014-1 Зі щитом чи на щиті, або чи повернеться чарівна тарілочка на своє "постійне" місце...

Керівниками команди були:

Анікушин Андрій та Кравченко Юлія

 

Варто також зазначити, що команда України посіла перше командне місце (з 29 країн-учасниць),а також Дубова Софія не просто отримала золоту медаль, а посіла перше абсолютне місце серед усіх учасниць (а їх у цьому році було 110). Олімпіада проходила на середземноморському узбережжі Туреччини, неподалік міста Анталія. Дівчата мали змогу подружитись з дівчатами з інших країн, познайомитись з культурою Туреччини  і навіть скупатися у Середземному морі.

2014-2 Зі щитом чи на щиті, або чи повернеться чарівна тарілочка на своє "постійне" місце...

2014-3 Зі щитом чи на щиті, або чи повернеться чарівна тарілочка на своє "постійне" місце...

 

2015 рік.

Місце проведення – Мінськ, Білорусь

Склад команди:

Сіліна Ольга (Харків) виборола срібло (третя справа);

Дубова Софія (Харків) виборола золото (третя зліва);

Альохіна Анастасія (Київ) виборола золото (друга справа);

Хотяїнцева Наталія (Київ) виборола золото (друга зліва);

2015-1 Зі щитом чи на щиті, або чи повернеться чарівна тарілочка на своє "постійне" місце...

Керівниками команди були:

Анікушин Андрій та Кравченко Юлія

2015-2 Зі щитом чи на щиті, або чи повернеться чарівна тарілочка на своє "постійне" місце...

Додамо, що цього року команда України не просто посіла перше командне місце з 32 країн-учасниць), а випередила усі інші команди на нечувані кількість балів, тобто це була перемога «за явною перевагою», так званий нокаут для усіх інших команд. Питання командної перемоги навіть не обговорювалося, в особистому заліку у нас знову 3 золоті нагороди, які серед усіх учасниць були 2. 3 та 4 в абсолютному заліку серед більше 100 учасниць. Фактично ці три «золоті дівчини» навіть утрьох перемогли усіх супротивників. Зазначу також, що Наталка Хотяїнцева, Соня Дубова та Настя Альохіна представляли честь України на міжнародній олімпіаді. Завдяки досвіду, набутому на EGMO вони вибороли 1 золоту (Наталка) та дві срібні нагороди.

2015-3 Зі щитом чи на щиті, або чи повернеться чарівна тарілочка на своє "постійне" місце...

 

 

2016 рік.

Місце проведення – Буштені, Румунія

Склад команди:

Здановська Юлія (Київ, УФМЛ);

Сіліна Ольга (Харків);

Тумак Олександра (Львів);

Шевченко Ольга (Харків);

Керівниками команди будуть:

Анікушин Андрій та Кравченко Юлія

 

Підготовка команди України до EGMO

Для керівників команди України питання брати участь в такому заході ніколи не стояло, однозначно ми підтримували нашу участь в цьому чудовому проекті. Ми одними з перших подали заявку щодо участі нашої країни в цьому заході, і не даремно, оскільки кількість команд планувалася доволі обмеженою, а тому деякі країни, які довго думали над цим не змогли взяти участь. Тепер ми вже є постійними учасниками, кількість країн постійно збільшується, окрім європейських країн поза конкурсом беруть участь в цих змаганнях потужні світові країни, такі як США, Японія, Мексика тощо.

 

Але як відбирати дівчат на цей захід спочатку було не зрозуміло. Щоб бути абсолютно об’єктивним при формуванні команди від України, треба проводити відбіркові всеукраїнські змагання серед дівчат. Але з різних міркувань (в основному фінансових) офіційні державні установи з прохолодою віднеслися до цього заходу. Тому перші два роки команда формувалася серед киян, де завжди більшість нових ідей проходять свої перші апробування. На першу EGMO внаслідок обмеженості терміна реєстрації команда була сформована за результатами минулорічного відбору команди Києва на IV-й етап Всеукраїнської олімпіади. На другу EGMO були вже окремо зібрані 20 кращих дівчат міста Києва та проведений відбір. На жаль, внаслідок обмеженості відбору тільки Києвом, до складу команди не потрапили усі, найсильніші на той момент дівчата, зокрема у 2012 році Мітрущенкова Ганна (Донецьк), у 2013 році Матвіїв Катя (Волинська область), які згодом представляли команду України на ІМО.

 

Починаючи з осені 2013 року був знайдений оптимальний вихід. Зрозуміло, що EGMO не єдине престижне змагання юних математиків, на які традиційно їздять представники України. Сюди слід у першу чергу додати найпрестижніший турнір Romanian Masters. Є ще низка престижних міжнародних змагань, на які при бажанні Україна може відрядити своїх представників, якщо на то будуть знайдені кошти і турнір буде вписуватись в межі українських олімпіад. При неможливості фінансування цих заходів з бюджетних коштів за згодою керівництва МОН, журі Всеукраїнської олімпіади та керівники команди України на ІМО знайшли можливість за рахунок спонсорських коштів та індивідуальних внесків провести захід, який ми назвали «Відбір команди України на Міжнародні математичні олімпіади». Ці змагання проводяться у жовтні-листопаді та мають мету відібрати 10-12 кращих юних математиків України на цей момент. Відібраних учасників ми будемо з листопаду до червня плідно готувати до майбутнього виступу на ІМО (якщо вони виборють це право на весняному відборі), а також саме вони будуть представляти нашу країну на міжнародних змаганнях.

 

Обидва зазначених моменти є однаково важливими. Оскільки ми формуємо склад команди від України на ІМО по завершенню відбору, що проводиться в травні, то на підготовку залишалися усього 2 місяці. Врахуємо, що минулі роки часто в команду на ІМО потрапляли учасники, яким просто трохи пощастило на відборі. За рівнем своєї підготовки вони не могли вибороти високу нагороду на ІМО. Ще слід зрозуміти складність підготовки команди з травня по червень тим, що більшість учасників є випускниками, а тому їм протягом цього терміну ще слід було складати шкільні іспити, ЗНО тощо, щоб не втратити можливість навчатися  виші. Так само важливим є досвід, який набувають наші учасники, коли приймають участь у міжнародних змаганнях, більшість з яких проводяться у форматі ІМО.

 

Тепер про сам відбір на ММО. Доки немає ще офіційного статуту цього змагання, де буде строго прописане хто саме має змогу прийняти участь у такому відборі, його слід проводити серед максимально широкого кола претендентів. Настільки широкому, щоб усі реальні претенденти у команду України на ІМО на цей рік мали змогу прийняти участь у цьому відборі. Тому до участі ми запрошуємо усіх призерів IV етапу Всеукраїнських олімпіад з математики. Не залежно від класу та від року, коли дитина була призером. Здасться важко знайти більш точний і простий критерій. Так восени 2013 року в ньому прийняли участь 45 учнів, у 2014 році – 31.

 

По завершенню такого відбору, який триває протягом 6-7 днів (4 тури відбору, 2 дні апеляції), відбираються найкращих 10-12 учасників. Кращі 6 з них будуть представляти Україну на RMM, кращі 4 дівчат – на EGMO. Якщо в наші плани буде входити участь в інших міжнародних змаганнях, то кандидати щодо участі в них будуть також відбиратися серед цієї групи. Починаючи з листопада відібрана група постійно отримує завдання, а також проводяться централізовані збори цієї групи в Києві.

 

Допомога від спонсорів

Зрозуміло, щоб взяти участь в престижних змаганнях, таких як ІМО, RMM, EGMO тощо, потрібна допомога від небайдужих благодійників, щоб не перекладати весь тягар витрат на наших талановитих дітей та їх родини. Хоча як раз просто участь команди коштує зазвичай не багато. Чим престижніше захід, тим менші «формальні» витрати для участі. На перелічених заходах – просто треба сплатити за дорогу від України до місця проведення заходу. Саме на такі витрати часто можна знайти благодійників та спонсорів щодо допомоги, оскільки і сума невелика, і допомога безпосередньо стосується участі в олімпіади. Але насправді це лише верхівка айсбергу. На порядок більше коштів потрібно для відбору команди та її ефективної підготовки протягом року. З новітнього досвіду участі національних команд у міжнародних олімпіадах також стає зрозумілим, що не менш важливою є участь в цих заходах спостерігачів від України, що відстоюють результати наших учасників перед міжнародним журі. А це і оргвнесок, і оплата за дорогу та візи, тощо. Суттєвого фінансування також потребують суто супутні витрати. Це традиційні буклети для представників інших країн, вишиванки для членів нашої делегації, прапори та інші сувеніри з національною символікою.

Zarina

  3 коментарі

  Хотяїнцев Володимир Миколайович Оприлюднено15:00 - 11.04.2016

  Чудовий текст.
  Описана система осінніх відборів дійсно дуже дієва.
  Про кожну EGMO добре було б додати ще кількість країн і учасниць, щоб бачити наростаючий рівень заходу, можливо ще трійку країн – призерів у командному заліку.
  У фрагменті “Ще слід зрозуміти складність підготовки команди з травня по червень тим, що більшість учасників є випускниками, а тому їм протягом цього терміну ще слід було складати шкільні іспити, ЗНО тощо, щоб не втратити можливість навчатися виші” є помилка: треба: “навчатися у виші”. Крім того, початок першого речення краще підредагувати, наприклад: “Підготовку команди з травня по червень ускладнює те, що …”.
  Дукуємо Богдану Владислвовичу і його помічникам!

  Галина Оприлюднено11:36 - 15.04.2016

  У фрагменті “Дукуємо Богдану Владислвовичу і його помічникам!” треба писати “Дякуємо Богдану Владиславовичу і його помічникам!”
  Також дякуємо!

  Тарас Оприлюднено11:54 - 16.04.2016

  Золото, срібло, бронза – 6-е місце. Теж непогано і без щита. Щасти Вам, дівчата, і при здачі ЗНО, і при вступі до ВНЗ.

  Напишіть відгук

  Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.